Малко храни предизвикват толкова противоречия, колкото млякото. Някои експерти твърдят, че това е много здравословна напитка и трябва да се пие непреработена. Други са на мнение, че млякото причинява храносмилателни смущения. Руски експерти коментират какви са ползите и вредите от този продукт, кой трябва да го консумира и в какви случаи е по-добре да се откажете от консумацията му.
Още: Здравен съвет за деня, 2 февруари: Лекар: Откажете се от този навик, той е пагубен за червата
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Как млякото влияе на холестерола?
"Когато става въпрос за консумация на мляко, основното е мярката. Ако човек толкова харесва млякото, че започне да пие само него, проблемите няма да закъснеят: диабет тип 1, остеопороза (т.е. разрушаване на костите), множествена склероза и сърдечно-съдови заболявания. При мъжете прекомерната консумация на този продукт повишава риска от рак на простатата, а при жените – рак на яйчниците и гърдата. Млякото може също да повиши нивата на холестерола, да увеличи вероятността от обриви и да причини храносмилателни проблеми - подуване на корема и дисфункция на червата", споделя руският лекар Ирина Бородина.
Трябва ли да се откажете от млякото след 50 години?
"По-добре е да не пиете мляко вечер и особено преди лягане. Ако това правило не се спазва, въглехидратният метаболизъм, нивата на кръвната захар и инсулиновата резистентност могат да бъдат нарушени", съветва специалистът
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Кой не трябва да пие мляко?
Толерантността към млякото намалява с възрастта, предупреждават лекарите. Ако забележите, че млякото се понася по-лошо, трябва да преминете към продукт с ниско съдържание на лактоза или без лактоза, да сварите млякото и да го добавите към други напитки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Но непоносимостта далеч не е единственото противопоказание. Например, ако сте с наднормено тегло, също е по-добре да не пиете много мляко: млечната захар и млечните мазнини се усвояват лесно, което само влошава проблема.
"Съвременният човек е склонен към преяждане. В определени ситуации не е полезно да се консумира мляко, което съдържа лесно достъпни мазнини, протеини и въглехидрати. Необходимо е да се гарантира, че потреблението на енергия и разходът са в баланс", казва доктор Елена Ходикина.
Тя съветва хората с наднормено тегло да консумират продукт с масленост 2,5%.
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Още: Доматен сок - еликсир за сърцето
Също така е по-добре да изключите млякото от диетата по време на обостряне на възпалителни чревни заболявания (цьолиакия, болест на Crohn, улцерозен колит). В случай на остра чревна инфекция лекарите препоръчват да се откаже не само от пълномаслено мляко, но и от млечни и зърнени продукти и изделия, приготвени с мляко.
Полезно ли е млякото?
Лекарите са единодушни: млякото в разумни количества е полезни за всички, които нямат непоносимост или алергия.
„Млякото наистина е полезно в някои отношения, но не и в други“, казва гастроентерологът Александра Мизникова.
„Цялата шумотевица за опасностите му се дължи на факта, че с напредване на възрастта количеството лактаза, ензимът за смилане на млякото, намалява. И следователно млякото причинява стомашно разстройство, диария и други проблеми след приемането му. Но бих посъветвала на децата да се дава мляко, тъй като то съдържа много калций, който е полезен за растежа.
Колко мляко трябва да пиете на ден?
При добра поносимост на децата се разрешават 300 ml на ден, а на възрастните - до 400 ml пълномаслено (т.е. с непроменен състав) мляко, напомня д-р Ирина Бородина.
Учени: Първият симптом на висок холестерол може да се появи през нощта
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!