Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Минус 20 години: защо инсултът удря все по-млади хора

11 август 2024, 13:04 часа

Смята се, че инсултът е заболяване на възрастните хора, но все повече са случаите на 30 и 40-годишна възраст. Защо се случва това? Нека го разнищим отговора заедно с невролог.

Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас

Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари

Проучванията на експертите показват, че през последните 10 години броят на инсултите при хора под 45 години се е утроил - това е един на всеки пет случая. Ако при възрастните хора пристъпите се дължат предимно на естествени причини, то при по-младото поколение зависи повече от начина на живот.

Генетична предразположеност

Ако някой от роднините е имал инсулт - децата също са изложени на риск. Често хората не знаят историята на заболяванията на своите роднини, поради което могат да настъпят непоправими последици. Познавайки своята предразположеност към определени заболявания, е възможно предварително да се потърси помощ и да се подпомогне организмът с терапия.

Още: Здравен съвет за деня, 15 февруари: Лекар: Това са симптомите, които издават, че имате дефицит на витамин В12, не ги пренебрегвайте

Още: Лекар: Пийте го всеки ден, в този сок има 3 пъти повече антиоксиданти от зеления чай, здравен съвет за деня, 15 февруари

Асоциирани заболявания

Диабетът, предсърдното мъждене, хипертонията и вродените мозъчно-съдови аномалии увеличават неколкократно риска от инсулт. При потвърдена диагноза е необходимо да се подлагате на редовни профилактични прегледи, да спазвате хранителен режим и да премахнете вредните навици. Например алкохолът, дори в малки количества, повишава кръвното налягане, изтънява стените на кръвоносните съдове и нарушава храненето на мозъка.

Ето кои са признаците на инсулт и как да ги разпознаваме

Умора

Още: Как нощната смяна влияе на тялото?

Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи

Независимо дали става въпрос за безсъние или за недоспиване, сънят се нарушава. Нервната система няма време да се възстанови и е прекалено възбудена. Възникват проблеми с ендокринната и имунната система - организмът е най-податлив не само на вирусни инфекции, но и на сърдечносъдови заболявания. Ако сутрин има усещане за разбитост, усеща се вътречерепно налягане, има зачервяване на очите, опитайте се да не претоварвате организма и откажете стимулиращите напитки, съдържащи кофеин, които допълнително възбуждат нервната система и могат да провокират съдова деменция.

Прекомерна физическа активност

Физическата активност е полезна, но само в умерени количества. Ежедневните кардио и силови тренировки, които провокират мускулна умора и натоварване на сърцето, могат да доведат, обратно, до съдови промени. Особено ако е налице индивидуална непоносимост към физическа активност от ранна детска възраст. Алармен сигнал - главоболие или болки във врата след спорт и йога.

Първи признаци на инсулт

Проявяват се като затруднения в говора и асиметрия в лицето. Възможно е да има загуба на чувствителност и слабост в едната страна на тялото. Много хора изпитват замайване и проблеми с координацията. Ако забележите някой от тези признаци, трябва незабавно да се обадите на бърза помощ.

В първите няколко часа след началото на инсултния пристъп лекарите могат да окажат максимална помощ. "Терапевтичният прозорец" е най-ефективен по отношение на по-младото поколение, тъй като мозъкът не е свикнал с намаленото кръвоснабдяване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес