Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекарство срещу старост създадоха в Сибир

22 февруари 2016, 19:38 часа

Алтайски учени са завършили тестовете на лекарство срещу старост. Експериментите на препарата върху мишки и дъждовни червеи са показали невероятни резултати.

При създаването на "еликсира за младост" са използвани нови постижения на биотехнологиите, съобщава РИА Новости.

Алтайският държавен университет е разработил препарат, който позволява да се активират процесите по изработване на собствени стволови клетки от организма, да се стартира процесът по обновяване на тъканите и да се поддържат те в състояние на биологично млад организъм. Сега неговата ефективност е потвърдена в доклинични изпитания.

"Много медици смятат, че стареенето е заболяване, а това значи, че може да се излекува – разказва директорът на института по биомедицина към Алтайския държавен университет Иван Смирнов. – Ние вече няколко години съвместно с колеги от Томския институт по фармакология и регенеративна медицина провеждаме разработка на няколко подмладяващи препарата, включително за регенерация на костен мозък след химиотерапия при онкоболни, хепатопротектор за поддържане на черния дроб, препарат за женското здраве. Това е медицината на XXI век."

След няколко години учените планират да започнат изпитания на препарата върху доброволци. Напълно е възможно след това "еликсирът на младостта" да се появи в аптеките и да бъде достъпен за всеки.

"Невъзможно е да се постигне вечен живот или вечна младост, но е напълно реално да се повлияе на скоростта на стареене, ако се въведе тя в зоната на пренебрежимото (незначително) стареене колкото се може по-рано", коментира информацията за създаването на лекарство срещу старост главният лекар гериатър на Москва Олга Ткачева.

По думите ѝ колкото по-рано човечеството измисли как да влезе в това плато на пренебрежимо стареене, толкова повече хората ще могат да остават активни, а следователно – млади.

Ткачева добавя, че подобни примери за незначително стареене има в живата природа. "Има например бисерна мида, която не старее. Тя продължава да расте, размножава се през целия живот и умира не от старост, а от това, че във връзка с големите си размери не може да се придвижва и да си подсигурява храна", пояснява медикът.

Тя също разказва, че в момента се провеждат много експерименти в областта на забавянето на стареенето, но все още те се ограничават в експериментални работи, а за реални резултати може да се говори, когато се демонстрира влиянието на препарата върху хора.

Пренебрежимото стареене (или незначителното стареене) е свойство на живия организъм, при наличието на което външният вид, репродуктивната функция, нивото на генна експресия в голяма степен не зависят от възрастта.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес