По правило закусваме на празен стомах, така че не всички храни са подходящи за закуска. Специалисти от Центъра за обществено здраве и медицинска превенция в Москва посочиха три категории храни, които трябва да се избягват в случая. Списъкът, предоставен от тях, включва инстантни зърнени храни, колбаси на грил, изделия от бяло брашно.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Най-вредните закуски
Руският диетолог д-р Игор Строков споделя, че инстантните зърнени храни са изключитгелно нездравословна опция за първо хранене за деня. За разлика от пълнозърнестите храни, те практически не съдържат правилните въглехидрати, които се усвояват бавно, снабдявайки тялото с енергия за дълго време. Зърнените култури, които се използват за приготвянето на такива каши, се подлагат на специална обработка, поради което са лишени от хранителни вещества. Освен това „бързите“ зърнени храни съдържат нежелани добавки и подсладители. Когато се консумират на празен стомах, те предизвикват рязко колебание в нивата на кръвната захар и бързо събуждане на глада малко след закуска.
Най-добрата закуска през зимата, която сваля холестерола и захарта
Колбасите на грил са твърде тежка храна, която създава повишено натоварване на стомаха, панкреаса и черния дроб. Тази храна не дава желаната енергия. Напротив, поради стреса, който храносмилателната система ще изпита след консумацията им, човек започва да изпитва умора и проблеми с концентрацията. Не забравяйте, че пържените храни са източник на канцерогени, които, консумирани на празен стомах, могат да се абсорбират особено интензивно.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Според д-р Василиса Пономарева не е добре да ядете бял хляб или печива от бяло брашно на празен стомах, тъй като тези продукти повишават нивата на кръвната захар. След известно време нейното ниво започва да „пада" поради освобождаването на голямо количество инсулин от тялото. Такива колебания са свързани с риска от развитие на инсулинова резистентност, наднормено тегло и диабет тип 2, проблеми с въглехидратния метаболизъм и панкреаса. В допълнение, повишената кръвна захар се отразява негативно на състоянието на кръвоносните съдове и сърцето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Диетолозите не препоръчват да се яде бял хляб поради високия му гликемичен индекс (GI). Високият гликемичен индекс е типичен за храни, богати на прости въглехидрати. Тяхната особеност е, че лесно и бързо се усвояват, светкавично се превръщат в глюкоза и водят до насищане.
Храните с висок гликемичен индекс, включително тестените продукти, увеличават повече от два пъти вероятността от инфаркт при жените. Белият хляб практически не съдържа необходимите за организма аминокиселини, което означава, че злоупотребата с продукти от брашно лишава човек от възможността да покрие дефицита на хранителни вещества. Продуктите, произведени от първокласно брашно, често са богати на химични дрожди, които са опасни за хора със заболявания на щитовидната жлеза, непоносимост към глутен, алергии и дисбактериоза.
Лекар: Това е най-добрата закуска против деменция
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!