Руският лекар д-р Елена Малишева и нейният колега имунологът Андрей Продеус, обсъдиха значението на витамин Е за здравето на мозъка и ролята му в превенцията на деменция. Според тях достатъчната консумация на този елемент може да намали рисковете от развитие на деменция и болестта на Алцхаймер и обратното - дефицитът му може да ги провокира.
Витамин Е и ролята му в превенцията на деменция
Лекарите отбелязват, че дефицитът на витамин Е може да доведе до сериозно когнитивно увреждане. Д-р Андрей Продеус подчертава, че редовната консумация на витамин Е в диетата помага за защита на мозъка.
9 храни, които всеки трябва да яде - те предпазват от деменция
„Ако имаме достатъчно витамин Е в храната си и консумираме достатъчо качествено слънчогледово масло, в което той се съдържа, няма да имаме проблеми с паметта“, добавя д-р Малишева.
За да се запълни дневната норма на витамин Е, е достатъчно да се консумират само 45 грама, което се равнява на три супени лъжици слънчогледово масло. Експертите призовават всеки човек да включи в диетата си хранителни източници на този важен витамин за поддържане на здравето и предотвратяване на деменция.
Препоръчителната дневна доза витамин Е за възрастен е 15 mg на ден. Бременните жени се нуждаят от приблизително същото количество, а по време на кърмене нуждата от токоферол нараства до 17-19 mg на ден.
Храните, богати на витамин Е, са:
- растително масло
- бадеми
- кедрови ядки
- броколи
- манго
- слънчогледови семки
- авокадо
- фъстъчено масло
- атлантическа сьомга
- черен пипер
Маслото от пшеничен зародиш съдържа особено големи количества от коментирания витамин: една супена лъжица от продукта покрива 135% от дневната нужда от токоферол. Освен това понижава нивата на холестерола, нормализира обмяната на веществата и укрепва нервната система.
"Това масло обаче не се препоръчва за хора с камъни в жлъчката или уролитиаза. Заменете го със слънчогледово или лешниково масло – добавете лъжица от двете към салата или сос, за да покриете една трета от дневните си нужди от витамин Е", казва д-р Продеус.
Подобно на бадемите, кедровите ядки отличен източник на токоферол. Една шепа от тях съдържа 2,7 mg витамин Е, което покрива 18% от дневната нужда. В допълнение, тези ядки са богати на магнезий и фосфор: тези минерали укрепват костите, осигуряват енергиен метаболизъм и повишават работоспособността.
Кедровите ядки съдържат и много витамин А. Той е мастноразтворим, така че се комбинира добре с токоферол.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!