В последно време все повече хора имат проблеми с червата. А здравето им е от значение, защото всички проблеми започват именно оттам. Здравето на червата засяга функциите и работата на цялото тяло. Често състоянието на червата се определя от храната, която човек консумира и дали организмът я обработва по правилния начин.
Вижте няколко лесни начина да поддържате червата си във форма и да се чувствате добре:
Микробиомът и ролята му в процесите на организма
Състоянието на микробиома до голяма степен определя здравето и функциите на тялото. Микробиомът представлява система от микроорганизми – вируси, бактерии, паразити и гъбички, които са в червата. Някои микроорганизми са изключително важни за здравето.
Микробиомът изпълнява важна роля за имунната система, правилното разграждане на храната, работата на метаболизма и предпазва от неблагоприятни за здравето инфекции и паразити. Чревният микробиом има огромно влияние върху мозъка, настроението и поведението на невроните. Микробиомът може да окаже влияние върху настроението, дори да доведе до чувство на апатия, депресия и постоянна тревожност. Когато балансът на микробиома е нарушен, това може да доведе до най-различни болести като чревни възпаления, затлъстяване, диабет, тревожност и атеросклероза.
Лекар: Това е най-полезният хляб за червата
Какво може да доведе до увреждане на микробиома и как човек да избегне това ?
Ежедневната грижа за микробиома е много важна и често хората не обръщат внимание на някои фактори, които влияят пряко на състоянието на микробиома. Когато човек се сблъска с част от тях и не им обърне внимание, микробиомът стават податлив на лоши бактерии и често предизвиква проблеми с чревната флора.
Кои са част от основните предпоставки за увреждане на чревния микробиом ?
Перманентна умора – хормонът серотонин се произвежда в червата и когато те са здрави, той влияе ефективно върху качеството на съня. Когато обаче не са, не се произвежда достатъчно количество серотонин и затова човек започва да има проблеми със съня.
Прекомерно количество стрес – високите нива на стрес имат неблагоприятен ефект върху всички органи и системи в тялото. Стресът увеличава чувствителността в клетките и червата, а това намалява притока на кръв и променя състава на бактериите.
Липса на достатъчно физическа активност – физическата активност има благоприятен ефект върху здравето, настроението и енергията на човек. Всяко освобождаване на енергия и изгаряне на калории е физическа активност, като ползите от нея са многобройни – има благоприятен ефект върху чревната флора, ускорява растежа на добрите бактерии, които подобряват здравето на червата.
Продължителна диария – стомахът е чувствителен орган, който става обект на здравословни оплаквания, особено след прием на храна или при силен стрес. Продължителната диария е ясен сигнал за проблеми с червата, като други симптоми са подуване на корема, запек, киселини и газове.
Лекар: Този летен зеленчук е задължителен за възрастните хора - той чисти червата и кръвта
Как да поддържате здравето на червата си ?
- Прием на качествени билкови добавки.
- Прием на пробиотици.
- Редовна консумация на разнообразна храна.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.