Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Защо е важно да изследваме чернодробните ензими и какво означат повишените им стойнисти

17 ноември 2024, 20:05 часа

Ако лаборантът или лекарят ви посъветва да посетите хепатолог след кръвния тест, непременно го направете. Ще получите бързи отговори на много въпроси.

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Вижте още: Лекар: Портокали - как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат от диабетици

Една от най-честите причини за насочване към хепатолог , чернодробен специалист, е повишеното ниво на чернодробните ензими, установено по време на рутинни изследвания. Когато това се случи, естествено е да имате редица въпроси.

Може да не усещате, че се случва нещо лошо, да нямате никакви симптоми, но лабораторният кръвен тест може да ви шокира. Не се паникьосвайте, ако имате повишени чернодробни ензими, но трябва да знаете това.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Има три основни лабораторни стойности, които обикновено се оценяват във връзка със здравето на черния дроб: аспартат аминотрансфераза (AST), аланин трансаминаза (ALT) и алкална фосфатаза (ALP). AST и ALT са маркери за увреждане на чернодробните клетки, а ALP се свързва с увреждане на жлъчните пътища - тръбите, през които жлъчката, произведена от чернодробните клетки, пътува и се изпразва в червата.

Въпреки че се считат за тестове, които показват чернодробно увреждане, повишаването на някои или всички тези ензими не означава непременно, че имате чернодробно увреждане. Тези ензими се произвеждат и от други органи. Например, AST се повишава при мускулно увреждане след инфаркт или след някаква мускулна травма. ALP също се произвежда в костите, но също и в плацентата по време на бременност, докато ALT е най-специфичният ензим за самия черен дроб.

Типичните диапазони могат да варират между половете въз основа на възрастта, но също и след вземане на кръв в различни лаборатории. Въпреки това, горната граница за AST и ALT за мъжете е 35 до 40 единици на литър (U/L), а за жените е 25 до 30 U/L. Горната граница за ALP е около 115 U/L за мъже и 100 U/L за жени.

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни са шампиони в борбата с лошия холестерол, здравен съвет за деня, 21 декември

Какво означава, ако чернодробните ензими са повишени?

Лекото до умерено повишаване на чернодробните ензими често означава, че има някакво възпаление в черния дроб. Това е важно да знаете, защото ако продължи достатъчно дълго, може да се развие белези на този жизненоважен орган, известен като фиброза.

След допълнителни прегледи хематологът определено ще маркира стадия на фиброзата в диагнозата и те варират от 0 до 4:

Етап 0 означава липса на белези.

Етап 1 означава, че има леки белези.

Етап 2 означава, че има умерени белези.

Етап 3 означава, че има напреднали белези.

Етап 4 е напреднало чернодробно заболяване, известно като цироза .

За щастие, ако не сте достигнали стадий 4, фиброзата е обратима – можете да възстановите здравето на черния си дроб. Ето защо е най-добре редовно да проверявате кръвта и чернодробните си ензими, защото ранната оценка на състоянието може да предотврати прогресирането на заболяването, водещо до цироза.

Какво причинява повишени чернодробни ензими?

Най-честият отговор, който чуваме, след като на някого се каже, че има повишени чернодробни ензими, е: „Аз не пия много, как мога да имам увреждане на черния дроб?“ Това объркване е разбираемо, защото разстройството при употреба на алкохол е водещата причина за увреждане на черния дроб.

Въпреки това, има много други причини за повишени чернодробни ензими , включително:

- Вирусен хепатит, като хепатит B, C и D.

- Автоимунно заболяване, причинено от увредена имунна система - автоимунен хепатит, холестеролно чернодробно заболяване (първичен билиарен холангит) и заболяване на жлъчните пътища (първичен склерозиращ холангит).

- Неалкохолно мастно чернодробно заболяване: това означава, че твърде много мазнини се съхраняват в чернодробните клетки и могат да бъдат свързани със затлъстяване и диабет. Както подсказва името, това заболяване може да бъде независимо от употребата на алкохол.

- Генетични причини като наследствено заболяване, дефицит на алфа-1 антитрипсин или хемохроматоза.

Най-често срещаните причини са злоупотребата с алкохол и неалкохолната мастна чернодробна болест. Светът е свидетел на нарастване на затлъстяването и неговите усложнения, като диабет. Употребата на алкохол също се е увеличила по време на пандемията от COVID-19, допринасяйки за честотата на чернодробните проблеми през последното десетилетие.

Въпреки това е възможно повишените чернодробни ензими да са резултат от лекарствата, които приемате . Както лекарствата с рецепта, така и лекарствата без рецепта могат да причинят аномалии в чернодробните ензими.

Поради тази причина е много важно да внимавате с каквито и да било лекарства или добавки без рецепта. Имайте предвид, че дори ако съставките на добавките се намират в природата, са възможни странични ефекти и взаимодействия с други лекарства.

Като цяло, най-добре е да се консултирате с вашия лекар, преди да започнете нова добавка или лекарство.

При по-голямата част от хората с леко до умерено повишаване на чернодробните ензими, които нямат други симптоми, черният дроб не се проваля.

Чернодробната недостатъчност е отделно медицинско състояние и се разделя на две отделни категории: остра, което означава бързо начало, и хронична, което означава, че чернодробната недостатъчност продължава с години. И двете могат да дойдат с признаци и симптоми като объркване, невъзможност за правилно образуване на кръвни съсиреци и пожълтяване на очите и кожата.

Вижте още: Повишава ли се кръвната ни захар докато спим през нощта?

Какво се случва след това, след като се получат повишени чернодробни ензими?

Първоначалната стъпка е оценка, която започва с задълбочена анамнеза и физикален преглед, за да се търсят признаци или симптоми, които биха могли да бъдат свързани с хронично чернодробно заболяване. Освен това трябва да се имат предвид редица нечернодробни причини за повишени чернодробни ензими. Най-често това включва аномалии на щитовидната жлеза или стомашно-чревния тракт, като целиакия или камъни в жлъчката.

Хепатологът обикновено ще назначи серия от лабораторни изследвания, за да определи специфичните причини за повишени чернодробни ензими и може да поиска абдоминален ултразвук, за да определи всички структурни аномалии на черния дроб.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес