Най-здравословната диетична ядка, която е истински склад на куп витамини, според руския гастроентеролог д-р Елена Макиша, е шамфъстъкът.
Ползи от шамфъстъка
Специалистът подчертава, че всеки вид ядки е питателен продукт, съдържащ много полезни микроелементи и хранителни вещества. Ядките съдържат най-много витамини В, магнезий и растителни протеини. Но в това отношение шамфъстъкът е лидер.
„Най-важното е да следите калориите си. По-добре е да не ядете повече от 30-40 грама на ден. Хората с наднормено тегло могат да ядат ядки, но в малки количества“, споделя д-р Макиша.
Лекарят разглежда подробно и витаминния състав на тази храна.
Лекар: С тази ядка ще забравите за безсънието
Вит. РР, който се съдържа в шамфъстъците, подобрява храносмилането и нормализира хормоналните нива в организма, често се използва за предотвратяване на образуването на холестерол и премахване на атеросклеротичните плаки.
Вит. B1 (наричан още тиамин) подпомага дейността на организма, който е подложен на значителен стрес. Стимулира умствената дейност, възстановява организма след тежко заболяване, операция или раждане. Подобно на други витамини от група В, тиаминът помага в борбата с безсънието и укрепва нервната система като цяло. А вит. B2 запазва младостта и еластичността на кожата, подпомага превръщането на хранителните вещества в енергия и удължава младостта. Вит. B5 (известен като пантотенова киселина) помага за изгарянето на излишните мазнини и усвояването на други витамини, което е особено важно за възрастните хора.
Витамин B6 помага за нормализиране на нивата на кръвната захар, предотвратява внезапни скокове на глюкозата, насърчава усвояването на мастни киселини и нормализира метаболизма в мозъчната тъкан. Доказано е, че шамфъстъците имат нисък гликемичен индекс, което означава, че не предизвикват рязък скок на нивата на кръвната захар след хранене. В комбинация с други витамини В6 поддържа нормалното състояние на сърдечно-съдовата и нервната система, което е профилактика на сърдечни заболявания като исхемия, инфаркт на миокарда и атеросклероза.
Поради висо кото съдържание на здравословни мазнини, редовната консумация на шамфъстък ще има благоприятен ефект върху здравето на сърцето и кръвоносните съдове .
Вит. B9 (т.е. фолиева киселина) укрепва имунната система, нормализира функционирането на черния дроб, храносмилането и хемопоетичната система. В допълнение, фолиевата киселина е необходим елемент по време на бременност за предотвратяване на тежки увреждания в развитието на нероденото бебе.
Поради високото си съдържание (343 mcg) на каротеноида лутеин и зеаксантин, шамфъстъкът е отличен помощник за поддържане на зрението. Тези вещества са в състояние да защитят роговицата и конюнктивата на очите благодарение на бета-каротина, който чрез биохимични реакции в тялото се превръща във витамин А. Освен това фибрите в шамфъстъците подобряват чревната подвижност и помагат за прочистването на тялото от токсини.
Последните научни изследвания на учени показват, че полифенолите , съдържащи се в шамфъстъка, имат не само противовъзпалителни свойства, но и антивирусни ефекти.
Още: Учени: Тази ядка блокира диабета и предпазва сърцето
Статията не замества балансираното хранене и консулацията със специалист!