За 100-те дни от втория президентски мандат на Доналд Тръмп американската политика се промени изключително много - на 180 градуса. Независимо дали става дума за смяната в посоката на външната политика или за въвеждането на мита за продукти от целия свят: не минава и ден, без от Белия дом да дойде поредната смайваща новина.
„Каквито и позиции да заемат, повечето хора биха потвърдили, че се случиха много неща", казва пред ДВ политологът професор Патрик Малоун. По неговите думи президентът „от самото начало е стрелял във всички посоки".
Зад това се крие стратегия. С новите и нови известия за екстремни мерки, много от които са срещу демократичните основи на САЩ, политическите врагове трябва да бъдат парализирани, смразени. А американските граждани, които не приемат новия курс, не знаят срещу какво по-напред да протестират: Дали срещу пълното игнориране от страна на Тръмп на промените в климата и плановете му за по-интензивно търсене на нефт, дали срещу отмяната на разделението на властите, щом правителството депортира мигранти в пълно противоречие със съдебните разпоредби, дали срещу ограниченията в свободата на медиите и на мненията, щом нехаресваните медии биват прогонвани от Белия дом, а на нехаресваните учени, дори на цели университети, им се спира финансирането?
Второто правителство на Тръмп разединява страната както никога досега. Но каква част от дадените от него обещания бяха изпълнени?
В Украйна не настъпи мир за 24 часа
Тръмп заяви, че ако бъде избран, ще сложи край на войната в Украйна за 24 часа. „Руснаците и украинците измират. Искам това да спре", беше казал той. Но войната все още продължава. Междувременно Тръмп трябва да е разбрал, че дори и той не може да приключи конфликта за един ден. САЩ работят без особено съгласуване с партньорите си от НАТО по търсенето на решение, като в този план са по-близо до руската, отколкото до украинската страна. Още в първия си телефонен разговор с Путин Тръмп направи големи отстъпки на руския агресор.
Украинският президент Володимир Зеленски пък бе нахокан от Тръмп и неговия вицепрезидент Джей Ди Ванс в Белия дом, тъй като бил неблагодарен. Военната помощ за Украйна бе замразена. А съвсем наскоро Тръмп отправи критики към Киев за това, че държи на връщането на Крим, вместо в името на мира да остави полуострова на врага. Измъчените от войната украинци бяха шокирани от обрата в поведението на най-важния си поддръжник.
Западните партньори на САЩ обаче също проявяват загриженост. Тръмп нееднократно постави под въпрос доверието на САЩ към НАТО. Той дори каза, че тези членове на Алианса, които според него не харчат достатъчно за своята отбрана, не могат да очакват съдействие при евентуално нападение от страна на Путин. По-късно Тръмп си взе думите обратно, но стана ясно, че европейските държави вече не могат да разчитат на някогашните си близки приятели в Америка.
Тръмп: "Бруталните престъпници ще бъдат изхвърлени"
Миграционната политика бе една от любимите теми на Тръмп по време на предизборната борба - той обеща, че ще реализира най-голямата депортационна програма в американската история. Заявено бе, че „бруталните престъпници ще бъдат прибрани в затвора и след това максимално бързо ще бъдат изхвърлени от страната".
През февруари, първия пълен месец от встъпването на Тръмп в длъжност, американското правителство депортира 11 000 души. За сравнение: в първия месец от управлението на Джо Байдън депортираните бяха 12 000. Но сега в САЩ през границата с Мексико идват по-малко хора, както съобщава NBC News.
Тръмп категорично затрудни бежанците, казва Патрик Малоун. „Някои биха определили това като успех, други - като нещо несъвместимо с американските ценности."
В икономиката: "Америка се завръща"
Тръмп уверяваше, че под негово ръководство американската икономика ще тръгне стремително напред. Едно от обещанията му гласеше "Да направим Америка отново достъпна" - цените щели да паднат, и то от първия ден на неговото управление.
В някои сфери това се случи - например при бензина. Цените на самолетните билети и нощувките също спадат, както и инфлацията като цяло. Средните цени на стоките, без отчитане на спадащите разходи за бензина и за хранителните продукти, през март бяха с 2,8 процента по-високи в сравнение с предходната година - най-ниският ръст от почти четири години, както отбелязва агенция „Асошиейтед прес".
„Политиката на президента Тръмп доведе до обуздаване на инфлацията", казва американският икономист Стивън Майрън, който е сред съветниците на Белия дом. „Заедно със случващото се в момента в търговията, това ни позволява да кажем - Америка се завърна."
За много американци обаче посещението на супермаркета е пак толкова скъпо, колкото в началото на мандата на Тръмп. Седмичните покупки за двучленно домакинство вече излизат над 150 долара.
Митата на Тръмп: обещанията са спазени, основание за загриженост?
След като бе избран, Тръмп обяви, че ще сложи край на политиката на „смешно отворените граници" и на търговския дефицит на САЩ. Той се закани да увеличи митата до този размер, до който съответната страна партньор облага американските продукти. Това бе направено през април, като в някои случаи американските мита дори станаха по-високи. Т.е. - обещанието е спазено.
Но така някои продукти за американските потребители се оскъпяват, а и се застрашават установените търговски връзки. Проучване на института „Pew" показва, че сега американците се отнасят към икономическото положение и бъдещето на страната си по-критично, отколкото само преди два месеца, през февруари, т.е. непосредствено след встъпването на Тръмп в длъжност - и преди оповестяването на неговите мита.
Тогава 40 процента бяха заявили, че очакват за година да настъпи подобрение в икономиката, 37 на сто бяха на мнението, че условията ще се влошат. През април само 36 процента изразяват становище, че година по-късно икономическите условия в САЩ ще са по-добри. За сметка на това 45 процента смятат, че икономическата ситуация в САЩ ще се влоши.
"Стабилност в управлението няма"
Несигурността се дължи и на това, че правителството на Тръмп отмени или оттегли митата точно толкова бързо, колкото ги въведе. Подобни колебания, както казва Малоун, не се отразяват добре на централния стълб на всяко добре функциониращо правителство: стабилността.
„Първите сто дни бяха вихрени, но посоката не бе непременно само напред", казва политологът. Администрацията на Тръмп въведе много неща, след което ги оттегли. Така бе и с митата, но и с уволненията в много министерства. Бяха съкратени хиляди хора, но след като се установи, че някои от тях, например в сферата на авиацията или на ядрената сигурност, са незаменими, те бяха назначени отново.
„Много е трудно да се ръководи правителство по този начин", казва Малоун. „Всички правителства имат нужда от последователност, предвидимост и стабилност. А това в момента липсва."
Източник: Дойче веле