Едва ли има човек, който да не обича шоколад. Но някои видове от този десерт могат да намалят риска от диабет тип 2. Учените споделят изследване, цитирани пред изданието The BMJ, според което определен вид шоколад може да намали риска с цели 21%.
Още: 6 лесни и достъпни домашни средства за борба със запека
Още: Здравен съвет за деня, 20 януари: Лекар - в това количество сланината НЕ пречи на отслабването
Кой шоколад предпазва от диабет?
Яденето на поне пет малки порции черен шоколад седмично може да намали риска от развитие на диабет тип 2 с 21%, според ново наблюдателно проучване.
Как черният шоколад влияе на кръвното?
„Черният шоколад и млечният шоколад имат подобни нива на добавена захар, мазнини и калории, но критичната разлика е, че черният шоколад съдържа повече какао“, каза водещият автор на изследването Бингкай Лиу.
Още: Люти чушки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Въпреки че проучването не може да докаже причина и следствие, възможно е по-високите нива на флаваноли в какаото да са отговорни за различните ефекти на двата вида шоколад.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ракия - как влияе на холестерола и полезна ли е за сърцето
Още: С тези 3 натурални рецепти храносмилателната ви система ще заработи като часовник
Изследванията показват, че всяка допълнителна седмична порция черен шоколад намалява риска от диабет тип 2 с 3%.
Въпреки това констатациите, публикувани от The BMJ, показват, че увеличаването на консумацията на мляко, но не и черен шоколад, е свързано с дългосрочно наддаване на тегло.
Шоколадът съдържа високи нива на флаваноли, които са естествено съединение в плодовете и зеленчуците, за които е доказано, че подобряват здравето на сърцето.
Още: Лекар: Може ли да се разболеете от грип, след като сте си поставили ваксина?
Още: Какво е метаболитен синдром - симптоми и лечение
Тъй като черният шоколад съдържа много по-високо съдържание на какао, това означава, че биоактивните съединения в какаото и черния шоколад, като флаваноли, могат да помогнат за намаляване на риска от диабет, вероятно чрез подобряване на инсулиновата чувствителност.
Въпреки това остава да се установи как точно самите флаваноли намаляват риска от диабет. Авторите установяват, че консумацията на млечен шоколад е свързана с наддаване на тегло, докато консумацията на черен шоколад не е.
Учените припомнят, че наддаването на тегло е важен рисков фактор за диабет тип 2.
Висококачественият истински шоколад съдържа:
- фенилетиламин - хормон, който насища мозъка със серотонин и подобрява функционирането на нервните клетки;
- теобромин и магнезий, които отпускат нервните окончания, облекчават стреса и подобряват емоционалното и психическо състояние;
- растителни флавоноиди, които стимулират притока на кръв, храненето на мозъка и насищането на невроните с кислород;
- антиоксиданти, които могат да премахнат свободните радикали, да предотвратят разрушаването на невроните и да забавят процеса на стареене.
Какаовите зърна са богати на естествени вещества, които стимулират производството на серотонин, допамин и триптофан. Те отговарят за енергията и настроението, а при недостига им се развиват неврози и депресия.
Мускулните и нервните клетки на нашето тяло съдържат лецитин, който бързо се изразходва при физически и емоционален стрес. Любимото ви лакомство помага за попълване на резервите му. Облекчава раздразнителността и умората.
Горчивият шоколад съдържа не само един витамин, а цял комплекс - A, B, D, E, F, PP. Плюс такива полезни микроелементи като калий, магнезий, фосфор, калций, цинк, желязо.
Лесен шоколадов десерт, готов за 15 минути
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!