Лимонът е ярко жълт цитрусов плод. Има своя отличителен кисел вкус и свеж аромат, тъй като е богат на лимонена киселина. Произлиза от семейството на цъфтящите растения Rutaceae и научното му наименование е Citrus limon.
Вижте още: Лекар: Портокали - как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат от диабетици
Уникалният вкус на лимона го прави популярна съставка в напитки, десерти и ястия. Почти всички части на лимона могат да се използват в кулинарията.
Ниските нива на антиоксиданти, особено витамин С, са свързани с повишен риск от инсулт и инфаркт. Лимоновият сок помага за разграждането на холестерола, който запушва стените на кръвоносните съдове.
Лимоните могат да се използват и за почистване. Лимонената киселина в лимоновия сок може да убие бактерии и други микроби.
Точно откъде идват лимоните не е известно. Но има документирани доказателства за неговата стойност отпреди почти 2000 години. Лимоновото дърво расте в субтропични и тропически райони. Повечето се отглеждат в средиземноморските страни, както и в Китай, Индия, Мексико, Аржентина и Бразилия. Те също растат в Калифорния, Аризона, Тексас и Флорида в САЩ. Можете да намерите пресни лимони през цялата година в супермаркетите.
Лимоновият сок има много приложения, от кулинарни до медицински. Лимоните се използват по целия свят в десерти, напитки, сосове и като гарнитура към месни и рибни ястия. Лимоновият сок е естествено средство за почистване и отстраняване на петна. Лимоновото масло осигурява аромата на парфюми, сапуни и кремове за кожа.
Когато купувате лимони, потърсете такива, които са ярки и имат равномерен цвят и гладка повърхност без петна. Лимоните трябва да са твърди, но не твърде твърди. Тези с по-тънка кожа обикновено са по-сочни. Можете да разберете дали вашият лимон е узрял, като проверите теглото му. Узрял е, когато се чувства тежко за размера си.
Въпреки че можете да намерите лимони през цялата година във вашия магазин за хранителни стоки. Съхранявайте ги в хладилник, за да издържат по-дълго, отколкото на стайна температура.
Ползи за здравето от лимоните
Витамините, фибрите и растителните съединения в лимоните могат да бъдат част от здравословна диета. Не е обичайно да се яде пресен лимон - те са твърде кисели за вкуса на повечето хора - освен ако не използвате консервирани лимони. Но можете също да ядете лимони с различни храни.
Лимоните също могат да осигурят важни ползи за здравето като:
Витамин С
Лимоните съдържат около 35 милиграма витамин С, което е над половината от необходимото количество витамин С в ежедневната ви диета. Витамин С е антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане. Витамин C също помага на тялото ви да произвежда колаген за кожата ви, помага на тялото ви да абсорбира желязо и поддържа имунната ви система. Цитрусовите плодове са едни от най-добрите хранителни източници на витамин С.
Лимонът също така съдържа високо ниво на диетични фибри, но не получавате фибри от сок.
Управление на теглото
Пектиновите фибри, открити в лимоните, се разширяват, след като бъдат погълнати, което ви кара да се чувствате сити по-рано и по-дълго. Водата с лимон често се рекламира като ефективен инструмент за отслабване и управление на теглото. Въпреки че няма нищо лошо в пиенето на вода, няма нищо магическо в добавянето на лимон към водата за контрол на теглото. Освен това пиенето на вода може да ви държи сити и да ви помогне да избегнете лека закуска толкова ефективно, колкото и пиенето на глътка вода с лимон.
Предотвратяване на анемия
Лимонът може да помогне на тялото ви да абсорбира повече желязо от растителни храни във вашата диета. Поддържането на подходящи нива на желязо помага за предотвратяване на анемия. Анемията е по-нисък от средния брой червени кръвни клетки, което често се случва в резултат на дефицит на желязо.
Вижте още: Повишава ли се кръвната ни захар докато спим през нощта?
Предотвратяване на камъни в бъбреците
Лимоните получават своя кисел вкус от изобилието на лимонена киселина. Някои изследвания показват, че лимонената киселина може да помогне за предотвратяване на образуването на камъни в бъбреците.
Намален риск от сърдечни заболявания
Изследванията свързват консумацията на лимони с намаляване на риска от инсулт и сърдечни заболявания. Флавоноидите в цитрусовите плодове могат да помогнат за намаляване на риска от исхемичен инсулт (когато притока на кръв към мозъка ви е намален или блокиран.
Установено е също, че растителните съединения, открити в лимоните, а именно лимонин, хесперидин и диосмин, понижават нивата на холестерола.
Антибактериални ефекти
Лимоновият сок има антибактериални и противогъбични свойства. Растителните съединения в концентрата от лимонов сок ефективно инхибират растежа на салмонела, стафилококи и кандида инфекции в едно проучване. Също така е ефективен срещу една конкретна резистентна на антибиотици бактерия, която причинява пневмония и кръвни инфекции.
Изследвания за профилактика и лечение на рак
Лимоновият сок е ценен източник на хранителни вещества, наречени флавоноиди. Това са антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане, което може да доведе до рак. Но лимоновият сок не е изследван за превенция на рак при хора. Въпреки че здравословното хранене може да помогне за намаляване на риска от рак, нито една храна не е доказано, че предотвратява рака.