Повечето органи и системи в човешкото тяло разполагат с цял арсенал от предупреждения за критично състояние – с изключение на черния дроб. В него няма нервни окончания, следователно, докато не започнат да умират клетките му, човек може да не е наясно с наличните здравословни проблеми.
„Междувременно тялото все още дава някакви сигнали. Вярно е, че не всеки ще може да ги забележи и да ги свърже с болен черен дроб. Особено ако има проблеми във функционирането на други органи“, отбелязва хепатологът Родион Карпушин.
Симптомът, който издава болен черен дроб
Експертът допълва, че един от признаците на проблеми е появата на оток. При това не само сутрин, но и през целия ден. А това е характерен симптом за проблеми във функционирането на бъбреците.
Това е най-важният витамин за черния дроб - ето как е правилно да се приема
„Само лекар може да установи истинската причина за отока. Първо трябва да се свържете с терапевт, който ще предпише необходимите изследвания и въз основа на резултатите от тях ще бъде издадено направление за специалист“, отбелязва експертът.
Други неочевидни симптоми на чернодробно заболяване включват пигментация на дланите, пожълтяване на бялото на очите, сърбеж по кожата, кървене от носа и поява на паякообразни капиляри по кожата. В напреднал стадий обикновено чернодробните заболявания са придружени от силна безпричинна умора, гадене и смущения в мозъчната дейност.
Най-сигурният начин за изясняване на диагнозата е изследването на кръв за чернодробни изследвания. Ако този орган има проблеми от дълго време, тогава ще се появят и проблеми с усвояването на желязото - хемоглобинът ще бъде значително по-нисък от нормалното.
Чернодробната цироза е последният стадий на много чернодробни заболявания, включително хроничен хепатит , алкохолна и неалкохолна мастна чернодробна болест . Това е процес на дифузно образуване на съединителна тъкан, което води до дисфункция на органа. Чернодробната цироза е необратима, лекарственото и нелекарственото лечение на заболяването обикновено е насочено към предотвратяване на прогресирането на процеса на фиброза и предотвратяване на развитието на усложнения.
Освен злоупотребата с алкохол, други причини за развитието на заболяването са:
- метаболитни заболявания, свързани с прекомерно натрупване на желязо, мед и други елементи;
- автоимунни лезии;
- първична и вторична билиарна цироза;
- заболявания на съдовата система;
- дългосрочна употреба на лекарства, които имат токсичен ефект върху чернодробната тъкан;
- неалкохолна мастна чернодробна болест (NAFLD), която е свързана с натрупването на големи количества свободни мастни киселини в хепатоцитите (чернодробните клетки)
В случая пациентите най-често се оплакват от постоянна умора, намалена работоспособност, дискормфорт в десния хипохондрум, лошо храносмилане.
Още: Черният дроб ще стане като нов - тази напитка чисти всички токсини от него
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!