Според руския лекар д-р Морозов много хора смятат, че ранното побеляване на косата се дължи на генетиката. Но според него то се дължи на определени дефицит в тялото и започва преди 35-годишна възраст.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Ранно побеляване на косата
"Побеляването в повечето случаи е генетична особеност на тялото и възниква поради недостатъци на важни хранителни вещества. И можем уверено да кажем, че вашите родители също са страдали от същите тези дефицити", споделя лекарят.
Лекар: Ранното побеляване на косата издава по-висой риск от тези заболявания
"Когато започнем да възстановяваме работата на стомашно-чревния тракт и по-специално да възстановим нормалната киселинност на стомаха, нивата на протеини, мед и желязо се повишават. Именно тези вещества - аминокиселини, мед и желязо - влияят на пигментацията на косата. И най-интересното е, че с възстановяването на всички дефицити, пигментацията на косата постепенно се възстановява!", казва още д-р Морозов.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Лекарят споделя, че посивяването на косата може да се дължи на различни причини, като например генетика, стареене, стрес и определени заболявания. Дефицитът на желязо обаче сам по себе си не е причина за побеляването на косата, но може да повлияе негативно на цялостното ви здраве, което от своя страна да доведе до побеляване на косата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
"Ако страдате от дефицит на желязо, първата стъпка трябва да бъде лечението на състоянието. За да направите това, консултирайте се с лекар. Добавките с желязо обикновено се използват за възстановяване на нивата на желязо. Успоредно с това лечение можете да започнете да се борите със сивата коса. Използвайте боя за коса или други продукти, за да прикриете сивата коса. Също така е важно да наблюдавате здравето си, да се храните правилно и да избягвате стресови ситуации", казва специалистът.
Най-добрата диета за здрава коса са храни, богати на калций и желязо, зелени и листни зеленчуци, водорасли и други източници на витамини и минерали.
Сьомгата изобилства от омега-3 полиненаситени мастни киселини, които са от съществено значение за здравия скалп. Липсата на мастни киселини може да доведе до сух скалп и коса, която изглежда тънка. Сьомгата също е отличен източник на протеини. Съдържа много витамин В12 и желязо, които също подхранват и укрепват косата.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Здравата коса се нуждае от хранителните вещества, съдържащи се в зелените и листните зеленчуци. Спанакът, броколите и манголдът са много богати на витамини А и С, от които тялото се нуждае, за да произведе достатъчно себум, който служи като естествен балсам за косата. Тъмнозелените зеленчуци също помагат да осигурите желязо и калций на косата си.
Бобови растения - фасулът и лещата също са много важни за укрепването на косата. Те са отличен източник на протеин, който е от съществено значение за растежа на косата. Диетата трябва да включва още ядки, яйца, млечни и пълнозърнести продукти.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!