Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това са най-важните витамини за жените

10 септември 2023, 12:07 часа

Според гинеколога Мелани Майлян, някои витамини трябва да се приемат през цялата година и за предпочитане постоянно от жените. Това са витамините С, Д и Е.

Най-добрите витамини за жените

Витамин Д има противовъзпалителен ефект, укрепва имунната система и предотвратява развитието на сърдечно-съдови патологии. Освен това приемът му има положителен ефект върху менструалния цикъл.

За тези, които планират бременност, д-р Майлян препоръча прием на витамин Е. Той не само подпомага регенерацията на кожата, но и укрепва сърдечно-съдовата система, осигурява успешна овулация и е необходим при ранна бременност.

„Ако искате да изглеждате добре, приемайте витамин С, той е отговорен за външния вид на кожата и здравето на сърдечно-съдовата система“, категоричен е лекарят.

Това са най-добрите витамини за сърцето и кръвоносните съдове

И веднъж годишно е задължително да се приема желязо и то на курс.

Наред с желязото представителките на нежния имат нужда и от следните хранителни вещества: калций, омега-3 мастни киселини, магнезий, цинк. Те предпазват от остеопороза и холестеролни плаки, помагат за поддържане на мускулите и намаляват стреса.

Друга причина за загубата на желязо в женското тяло е пристрастяването на красивата половина от човечеството към строги диети и постоянно наблюдение на собственото им тегло. За съжаление, жените често забравят, че за нормалното функциониране на тялото се нуждае от различни хранителни вещества и витамини. П овечето диети изключват не само вредни, но и полезни вещества от храненето.

Липсата на желязо има най-плачевния ефект както върху здравето, така и върху благосъстоянието и външния вид на жената.

Появяват се следните оплаквания - обща слабост, припадък, световъртеж и шум в ушите, задух по време на тренировка, ускорен пулс, петна пред очите, сънливост през деня и трудно заспиване вечер, нервност, влошаване на паметта и вниманието, свръхчувствителност към студ, чести настинки и развитие на остри чревни инфекции. Умствената и физическата активност намалява. Появяват се мускулна слабост и намалена издръжливост и мускулна сила.

„Не е важно количеството желязо, което се съдържа в храната, а какво реално количество от микроелемента постъпва в организма. На ден в червата не могат да се абсорбират повече от 2 mg желязо. В същото време, за поддържане на нормална хемопоеза, човек се нуждае от 20-30 mg желязо дневно. При адекватно лечение на дефицит на желязо анемията обикновено изчезва в рамките на 1-2 месеца“, казва експертът.

Още: Лекар: Това е най-полезният подсладител - не повишава кръвната захар и съдържа куп витамини

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес