Недостатъчно количество желязо в кръвта е причина за постоянна умора, бледа кожа, световъртеж, косопад и лошо настроение. При ниски нива на минерала (не дефицит) можете да опитате да допълните диетата с продукти с високо съдържание на желязо, според д-р Мат Ангов. Той пояснява, че при железен дефицит е необходимо лечение.
"Ако изпитвате постоянна умора, раздразнителност и други симптоми на ниско желязо в тялото си, изброени по-горе, трябва да опитате да ядете повече от изброените по-долу плодове", казва лекарят. Той пояснява, че списъкът включва ябълки, кайсии, череши, стафиди, сини слиив и цитрусови плодове.
Плодове с високо съдържание на ябълчена киселина
Това са ябълки, кайсии и череши . Те значително повишават усвояването на желязото от чревните клетки. Въпреки че тези плодове не са непременно богати на желязо, тялото ви е по-вероятно да се възползва от този минерал в диетата, когато ги консумирате.
Тези ядки ще ви избавят от дефицита на желязо
Стафиди и сини сливи
Сушените кайсии, стафидите и фурмите са богати на бионалично желязо, за разлика от пресните им събратя.
Освен това е по-лесно да се консумира повече желязо от сушени плодове, отколкото от пресни плодове, като се има предвид липсата на воден обем в сушените плодове.
Цитрусови плодове
Яденето на плодове с лимонена киселина може да бъде полезно за желязото, насърчавайки усвояването на този микроелемент от не-хем източници. Например растителни продукти като ядки, зърнени храни и зеленчуци.
Източници на нехем желязо, като боб и спанак, са минимално бионалични, но когато се консумират, лимонената киселина се свързва с нехем желязото, увеличавайки неговата разтворимост и абсорбция в тънките черва.
Други източници на коментирания минерал са месото, бобовите растения, пълнозърнестите храни и зеленчуците. Но споменатите по-горе сушени плодове и плодове също могат да помогнат за усвояването на желязото. Яжте ги в края на хранене или с ядки и семена, за да сведете до минимум скоковете на кръвната захар, съветва още експертът.
Симптоми на железен дефицит
Те включват:
- умора, сънливост, ниска производителност;
- често замайване, главоболие;
- бледа кожа, изтръпване на крайниците, студени тръпки;
- задух, шум в ушите, притъмняване;
- тахикардия, болка в гърдите;
- промяна във вкусовите предпочитания;
- косопад, чупливост и промени в структурата на ноктите.
Лекар разкри как да разберете без изследвания, че имате дефицит на желязо
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!