Лечението на заболяванията на щитовидната жлеза се основава, наред с другото, на фармакологична терапия. Лицата, страдащи от заболявания, свързани с тази жлеза, трябва да се съобразяват и с подходяща диета. Нека разберем кои продукти да изберем при хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм.
Кои са най-често срещаните заболявания на щитовидната жлеза?
Щитовидната жлеза е жлеза, която при хората е разположена в долната част на шията, в предната ѝ част, точно под ларинкса. Щитовидната жлеза играе важна роля и произвежданите от нея хормони влияят на функцията на нервната, храносмилателната и половата система и др.
Най-често срещаните заболявания на щитовидната жлеза включват главно възли, които се появяват в щитовидната жлеза и обикновено не дават никакви симптоми. Освен това има хипотиреоидизъм, който се свързва с недостиг на хормони на щитовидната жлеза, и хипертиреоидизъм, който от своя страна се свързва с излишък на хормони на щитовидната жлеза.
Все повече хора се борят и с болестта на Хашимото - хронично възпаление на щитовидната жлеза. Това води до разрушаване на жлезата и съответно до намаляване на произвежданите от нея хормони. Това от своя страна може да причини и редица други нарушения.
Лечението на заболяванията на щитовидната жлеза включва фармакологична терапия, но диетата и начинът на живот също са важни фактори. Някои промени в диетата ви могат да подпомогнат целия процес.
Заболяванията на щитовидната жлеза и какво трябва да знаем за тях
Какво да ядем при хипотиреоидизъм?
Хипотиреоидизмът се характеризира с недостиг на хормоните, произвеждани от жлезата, а именно трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4). Това състояние забавя всички метаболитни процеси в организма. Добре балансираната диета при хипотиреоидизъм, наред с други неща, ще предотврати наддаването на тегло, ще намали запека и ще повиши енергията.
При хипотиреоидизъм е препоръчително да се избира пилешко, пуешко и заешко месо като източник на протеини. За предпочитане е също така да избирате мляко и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини.
На рибата трябва да се отдели специално място в диетата на страдащите от хипотиреоидизъм. Това е необходимо, за да се осигурят йод, селен и витамин D, както и полиненаситени мастни киселини. Освен това е по-добре да използвате растително масло и зехтин за готвене.
Пийте този сок поне 2 пъти в седмицата за здрава щитовидна жлеза
При хипотиреоидизъм е важно да се приемат и достатъчно количество фибри. Затова трябва да се избират пълнозърнести зърнени продукти, например хляб с грахам, кафяв ориз и каши, като елда, ечемик и просо. Препоръчително е в диетата да се включат авокадо, орехи, бадеми и слънчогледови семки, наред с други.
От диетата трябва да се изключат не само маслото и белият хляб, но и сладкишите, бързата храна и подсладените напитки. Необходимо е да се ограничат зеленчуците от рода на зелените култури. Това е така, защото те имат свойства, които влошават усвояването на йода от храната.
Сред тях са карфиол, карфиол, зеле, кейл и броколи. При хипотиреоидизъм трябва да се избягва прекомерното използване на соя, както и на фъстъци и горчица.
Диета при хипертиреоидизъм
При хипертиреоидизъм един от видимите с просто око симптоми е бързата загуба на тегло, която се отразява неблагоприятно на функциите на целия организъм. Ето защо е препоръчително хората с тегло под нормата да увеличат енергийния си прием преди хормоналния баланс. Спазването на здравословен хранителен режим и снабдяването на организма с правилните съставки, витамини и минерали е важен фактор за лечението на това заболяване.
Особено внимание трябва да се обърне на протеините, които трябва да съставляват до 15 % от енергийната стойност. Той може да се набави от постно месо, риба, яйца и сухи бобови култури.
Лекар: Тези симптоми издават проблеми с щитовидната жлеза
В допълнение към фибрите, в диетата не трябва да липсват мазнини от растителен произход. Те могат да бъдат получени например от рапично масло, зехтин, авокадо, тиквени семки, слънчогледови семки и орехи.
Зеленчуците и плодовете, както и пълнозърнестите зърнени храни, също трябва да бъдат включени в диетата, за да осигурят необходимите въглехидрати. Менюто трябва да включва и продукти, пълни с антиоксиданти, като череши, кайсии, праскови, касис, чушки, домати и моркови.
Не трябва да се забравят продуктите, които осигуряват на организма калций. Той се съдържа не само в млечните продукти, но и в зелените листни зеленчуци и броколите, както и в бадемите, сардините и херингата.
Освен това е важно да се консумира риба, богата на витамин D, както и на омега-3 мастни киселини. Въпреки това се препоръчва да се консумира риба само 2 или 3 пъти седмично, за да не се получи излишък на йод в организма.
От друга страна, трябва да се избягват сладките и солените закуски, както и бързото хранене. Необходимо е също така да се ограничи консумацията на силно кафе и чай.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.