Сутрешните часове са най-опасни за пациентите с хипертония поради естественото повишаване на налягането и повишеното натоварване на сърцето и ставите, казва д-р Зарема Тен. Експертът допълва, че по това време на денонощието кръвното налягане се контролира зле.
Още: Прекалихте с храната по празниците? Ето как да върнете кръвното и холестерола си в норма
Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система
Най-опасното време от деня за хипертониците
"За пациентите с хипертония сутрешните часове са най-опасното време от деня поради естественото покачване на кръвното налягане и повишеното натоварване на сърцето и кръвоносните съдове. Това време е свързано с висок риск от сърдечно-съдови усложнения, особено ако кръвното налягане е лошо контролирано. Изборът на правилното лечение, коригирането на ежедневния режим и начин на живот може да намали рисковете и да контролира по-добре състоянието, правейки сутрините по-безопасни за хипертониците, отбелязва д-р Тен.
С колко трябва да намалите солта, за да свалите кръвното
Прекомерното изпотяване и дехидратацията също са нежелателни за хората със сърдечно-съдови заболявания. Лекарят споделя, трябва да се придържате към следните принципи, за да предотвратите усложения:
Още: Болка между лопатките: Какво я причинява?
Намалете консумацията на готварска сол. Прекомерният му прием от храни и напитки кара сърцето и бъбреците да работят по-усилено дори при относително здрав човек. Солта се съдържа в почти всички закупени продукти, особено в колбаси, пушени меса, консерви и полуфабрикати.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Винаги слагайте в кафето това за подобряване на метаболизма, здравен съвет за деня, 2 януари
Още: Какво означава компулсивно преяждане и как да се справим с него?
Консултирайте се с вашия лекар и включете добавки с калий и магнезий в диетата си. Тези ценни минерали са отговорни за правилното функциониране на тялото, централната нервна и сърдечно-съдовата система и помагат за нормализиране на кръвното налягане.
Избягвайте кофеинови напитки, сладки сокове, безалкохолни напитки и алкохол. Имат диуретично действие, намаляват еластичността на кръвоносните съдове и повишават кръвното налягане. Прекомерното количество захар, постъпващо в тялото, провокира производството на норепинефрин, хормон, който има вазоконстриктивен ефект и повишава кръвното налягане.
Прекомерната консумация на вода също не се препоръчва. Излишната течност води до оток, свиване на кръвоносните съдове и повишен стрес върху сърдечния мускул и бъбреците.
Още: Най-добрите храни за махмурлук – какво да ядем и пием, за да се върнем във форма?
Откажете цигарите. Тютюнопушенето увеличава риска от усложнени сърдечно-съдови заболявания дори при комфортно време. В жегата, в зависимост от първоначалното състояние на пациента, вероятността от хипертонична криза, инсулт, инфаркт и смърт се увеличава 2-4 пъти.
Предпочитайте свободни памучни или ленени дрехи без стегнати еластични ленти и чорапи, които няма да оказват натиск върху прасците и да пречат на кръвния поток.
Правете кратки почивки по време на работа, движете краката и ръцете си и напрягайте мускулите на прасеца, за да поддържате кръвообращението в крайниците си.
Ако ви се налага да пътувате дълго време с кола, спирайте поне веднъж на час, за да се разходите малко и да стимулирате кръвообращението.
Периодично помагайте на тялото да се охлади в жегата - може да се избършете с кърпа, напоена с хладка вода свивките на лактите, под коленете и врата от тила до раменете.
Може ли магнезият да свали кръвното?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!