Един вкусен летен плод може да бъде ефективен адювант при лечението на кашлица заради положителния ефект, който оказва върху състоянието на белите дробове.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Руският лекар д-р Елена Соломатина споделя, че хората, страдащи от кашлица и белодробни проблеми, могат да се възползват от смокините. Този плод има бактерицидни и противовъзпалителни свойства. Лекарят допълва, че консумацията му улеснява отделянето на храчки.
Смокини - най-добрият летен плод за белите дробове
„Преди десетилетия при липсата на днешното разнообразие от муколитични фармацевтични препарати, които разреждат храчките и улесняват отделянето им, смокините се използваха активно за тази цел“, споделя д-р Соломатина.
3 симптома с краката, които издават проблеми с белите дробове
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Според специалиста за по-ефективно отделяне на храчките смокините трябва първо да се накиснат в мляко. След това леко затоплено мляко трябва да консумира заедно със смокините в него. Лекарят отбеляза, че този метод помага за по-бързо възстановяване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Д-р Соломатина добавя, че смокините съдържат микроелементи като магнезий и калий - тези вещества имат положителен ефект върху състоянието на сърдечно-съдовата и нервната система. Също така, поради високото съдържание на фибри, тези плодове стимулират перисталтиката и елиминират потенциалните токсини от тялото.
Ползите от смокините се дължат на изобилието от хранителни вещества в тях:
- Калий - той оказва благоприятен ефект върху работата на сърдечно-съдовата система, намалява риска от инфаркти, инсулти и разширени вени. Освен това смокините съдържат ензима фицин, който разрежда кръвта и нормализира сърдечния ритъм.
- Магнезий и витамините от група В - те поддържат нервната система, помагат да устои на стреса и подобряват съня. Магнезият е важен и за мускулната тъкан – отпуска я и предпазва от крампи и спазми.
- Фибри - те нормализират храносмилането и стимулират стомашно-чревния тракт.
- Желязо - повишава нивото на хемоглобина, между другото, смокините съдържат повече от този минерал, отколкото ябълките.
- Калций - укрепва костите и зъбите, намалява чупливостта на ноктите и изтъняването на косата.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Въпреки очевидните ползи от смокините за тялото, все още има редица противопоказания за консумацията им:
- При наличие на диабет е по-добре да се въздържате от сушени плодове, тъй като в тази форма те имат висок гликемичен индекс.
- Смокините са противопоказани при хора, алергични към този продукт.
- Помага за понижаване на кръвното налягане, съответно може да влошат състоянието при хипотония.
Витамин К в смокините намалява ефективността на лекарствата за разреждане на кръвта. Когато ги приемате, трябва да се консултирате с Вашия лекар дали е възможно да ги включите в диетата си и в какво количество.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!