Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това е най-добрата поза за нощен сън

17 февруари 2025, 12:32 часа

За да може тялото да си почине добре през нощта, човек трябва да спи по гръб или поне настрани, в противен случай може да получи киселини, болки във врата и гърба, както и проблеми с гръбначния стълб. Руският сомнолог д-р Виолета Герасимова коментира как правилната поза по време на сън вечер влияе на тялото. 

Най-добрата поза за сън 

„Лошата поза може да доведе до болки във врата, болки в гърба, главоболие, киселини, проблеми с дишането и дори хъркане. Правилната поза, напротив, помага за отпускане на мускулите, продължаване на кръвообращението и нормализиране на дишането“, обяснява специалистът.

Забравете за проблемите със съня и болките във врата: Ето какво ще ви помогне да се чувствате по-добре

Според нея най-лошата поза за спане е по корем, тъй като в този случай главата е принудена да се обърне настрани, което води до прекомерно напрежение в шийния отдел на гръбначния стълб. В резултат на това човек се събужда неотпочинал, крайниците му изтръпват, главата и шията го болят, а в дългосрочен план може да развие хронични заболявания на гърба. Д-р Герасимова добавя, че спането по корем често води до проблеми с кръвообращението и киселини, което също се отразява пагубно на здравето.

Лекар: защо получаваме главоболие по време на сън?

 

Според лекаря най-добре е да спите настрани или по гръб, което има положителен ефект върху състоянието на вътрешните органи и кръвоносните съдове. В легнало положение гръбнакът заема най-естествената позиция, не се претоварва, не се извива и не оказва натиск върху кръвоносната система. За хората, които хъркат обаче, положението по гръб може да бъде вредно, така че е по-добре да се обръщат на една страна през нощта. Спането на лявата страна обаче е много по-полезно, отбеляза лекарят. Според лекаря това подпомага оттичането на жлъчката и правилната работа на сърцето.

Лекар за дишането през устата, докато спим

Правила за здрав сън

Има редица правила, спазването на които ще направи съня изключително полезен за здравето. Тези правила помагат на тялото да изпълнява правилно функциите си по време на сън, което има благоприятен ефект върху благосъстоянието и настроението на човек по време на будност. Специалистът дава следните съвети:

Опитайте се да си лягате и да се събуждате по едно и също време, независимо от деня от седмицата. Най-добре е да си легнете преди 23 часа. По това време телата на повечето хора са настроени да се отпуснат.

Не трябва да ядете храна непосредствено преди лягане. Няколко часа преди лягане можете да хапнете лека закуска, като зеленчуци, плодове или ферментирали млечни продукти.

Не трябва да пиете алкохол или напитки, съдържащи кофеин (какао, кафе, чай) преди лягане. Чаят с лайка, мента или топло мляко с мед преди лягане ще бъде от полза за тялото и ще ви помогне да заспите по-бързо и лесно.

Здравен съвет за деня, 14 януари: Лекар: НЕ ги яжте вечер, тези 3 храни пречат на съня

 

"Разходката на чист въздух преди лягане ще ви помогне да заспите бързо. Преди да си легнете, не трябва да мислите за проблемите и тревогите; ще имате време да мислите за тях през деня. А вечер е най-добре да се отпуснете и да помогнете на тялото да си почине напълно и да се възстанови по време на нощен сън. Ако е възможно, отпуснете мускулите си и помислете за нещо приятно", съветва специалистът.

"Не трябва да вземате студен душ преди лягане, оставете тази процедура за сутринта. Вечерта е най-добре да вземете топла вана или душ. За да заспите бързо и спокойно, можете да четете книга или да включите тиха, бавна музика, звуци от природата, приспивни песни и др. Не забравяйте да проветрите спалнята си преди лягане. Изключете светлините в спалнята си, в противен случай сънят ви най-вероятно ще бъде плитък, което няма да позволи на тялото ви да си почине и да се възстанови напълно", съветва експертът.

"Учените препоръчват да спите с глава на север или изток. Най-добре е да спите без пижама, а ако ви е студено, покрийте се с допълнително одеяло, вместо да се обличате с топли дрехи", допълва още специалистът.

Кои са тайните на добрия сън

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес