Зимният студ е истинско предизвикатество за имунитета. В търсене на естествени помощници за подобряване на здравето, много хора забравят за един прост, но ефективен продукт - киселото зеле. Този традиционен продукт може да бъде истинско спасение за тялото през зимата. Диетологът, доктор на медицинските науки Михаил Гинзбург коментира защо киселото зеле заслужава специално място на вашата трапеза тази зима.
Още: Препоръки от САЩ: Колко трябва да е кръвната захар вечер
Още: Лекар: Това е най-полезната мазнина за черния ви дроб
Ползите от киселото зеле
Киселото зеле и неговата саламура се препоръчват да бъдат включени в диетата на диабетици за намаляване на нивата на кръвната захар
„Киселото зеле е един от най-полезните продукти, които могат да се ядат през цялата година, но е особено актуален през зимата“, споделя експертът. Според него в студено време организмът ни има особено голяма нужда от полезните съставки, на които е толкова богато киселото зеле.
Най-здравословните сокове, които укрепват имунитета
Още: Лекар: Всички го ядем, но това е най-коварният плод за черния дроб
Още: Лекар: Това е най-добрият десерт за възрастните хора, укрепва костите и сваля кръвното
„През зимния сезон зелето набавя много минерали, от които се нуждаем, по-специално магнезий, и много диетични фибри“, обяснява д-р Гинзбург. Той подчертава, че тези фибри вече са преминали процес на ферментация, което ги прави по-лесни за смилане от организма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо трябва да слагате дафинов лист в кафето?
Още: Този подценяван зеленчук подобрява здравето на сърцето и понижава холестерола
„Фибрите са от съществено значение за нас: те са един от факторите за поддържане на здравето, нормализиране на липидния метаболизъм и стимулиране на имунната система“, подчертава експертът. Той добавя, че колкото повече от тези вещества има в храната ни, толкова по-добре се чувстваме.
Всички тези компоненти имат комплексно въздействие върху организма и именно в това се крие силата на киселото зеле. Магнезият, на който е богато зелето, играе ключова роля в повече от 300 ензимни реакции в тялото ни. Той участва в синтеза на протеини, необходими за производството на антитела - защитниците на нашия имунитет. Магнезият също помага за регулиране на нивата на кортизол, хормон на стреса, който в излишък може да потисне имунната система.
Киселото зеле ускорява метаболизма, забавя превръщането на въглехидратите в мазнини благодарение на тартронова киселина в състава си.
Още: Учени: Този зеленчук е богат на фолиева киселина, той сваля кръвното и холестерола
Още: Учени: Това е най-добрият час за пиене на кафе за намаляване на риска от ранна смърт
Едно от основните предимства на киселото зеле са неговите пробиотични свойства.
„То съдържа така наречените бифидобактерии и лактобацили. Те помагат за поддържането на здравословен баланс на чревната флора, което е от решаващо значение за цялостния имунитет,” обяснява д-р Гинсбург.
Пребиотиците служат като среда за размножаване на полезни бактерии в нашите черва. А здравата чревна микрофлора е в основата на силната имунна система. Факт е, че около 70% от имунните клетки в тялото ни се намират в червата. Поддържайки здрава чревна флора, ние укрепваме цялостната си защита срещу инфекции.
"Интересното е, че киселото зеле може да бъде отлична алтернатива на ферментиралите млечни продукти за тези, които не ги консумират. В крайна сметка киселото зеле е богато на млечнокисели бактерии, които са естествени пробиотици. Тези микроорганизми не само подобряват храносмилането, но и произвеждат вещества, които инхибират растежа на патогенните бактерии. Така, консумирайки кисело зеле, ние създаваме среда в организма, която е неблагоприятна за развитието на болестотворни микроби", казва специалистът.
Въпреки всички предимства, киселото зеле има един недостатък - високото съдържание на сол. Експертът успокоява: „Първо, всичко зависи от начина на приготвяне, и второ, за да намалите съдържанието на сол, просто трябва да накиснете зелето преди ядене и да го използвате в салати и други ястия.“
Кои витамини са най-важни за нас през зимата
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!