Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Инфарктът на миокарда обикновено се причинява от холестеролни плаки, които блокират достъпа на кислород до сърдечния мускул. Само спешна операция, извършена не по-късно от 60-90 минути след началото на пристъпа, може да спаси пациента. Ето защо е жизненоважно да знаете симптомите, които го предхождат. Руският кардиолог Анастасия Фомичева споделя кои са те - тежест и изгаряне в гърдите, внезапни пронизващи болки в сърдечната област, врата, лопатката или корема.
3 симптома, които се появяват непосредствено преди инфаркт
Според кардиолога Анастасия Фомичева рискът от миокарден инфаркт при мъжете е приблизително пет пъти по-висок, отколкото при жените. Прединфарктното състояние се характеризира с два вида сърдечни симптоми.
Типичните прояви са придружени от интензивна болка в гърдите, задух, тахикардия, аритмия и хипотония. За нетипични симптоми се счита тежка слабост, гадене, повръщане, стомашна болка, задушаване, загуба на съзнание, тревожност и панически страх от смъртта.
Д-р Анастасия Фомичева посочва три основни сърдечни симптома, които сигнализират за началото на острия период. Тя пояснява, че според описанието на пациентите те са придружени от три усещания: гърдите се усещат като притиснати от железен обръч или върху тях лежи тежка чиния; в гърдите, сякаш гори огън или се излива вряла вода; внезапни бодливи болки.
“Подобни състояния могат да възникнат в областта на шията, долната челюст, лявата ръка, под лявата лопатка, в горната част на корема. Те не спират нито в покой, нито след прием на лекарства, имат вълнообразен характер и продължават от 20 минути до няколко часа” казва експертът.
Защо възниква инфаркт?
Основната причина е запушване или оклузия на коронарна артерия. Луменът на съда е затворен от обемен тромб, което води до развитие на нарушения на кръвообращението. В резултат на това се развива некроза на сърдечния мускул.
Има рискови фактори, които увеличават риска от образуване и разкъсване на тромботична плака по време на атака:
- наследствена предразположеност към развитие на сърдечно-съдови заболявания;
- пол (по-често при мъжете);
- напреднала възраст;
- захарен диабет тип 2;
- високо кръвно налягане;
- липса на физическа активност или липса на физическа активност;
- при жени, приемащи хормонални контрацептиви;
- стрес.
Други причини за сърдечен удар включват атеросклеротично увреждане на стените на кръвоносните съдове и дислипидемия. Нарушенията на липидния метаболизъм и високите нива на холестерол водят до промени в структурата на плаката. Става рехава, подвижна и расте бързо.
Други причини - нездравословен начин на живот с неправилно хранене, тютюнопушене и злоупотреба с алкохол, както и наднормено тегло.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!
Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.