Ендокринологът д-р Арина Тертишная разкри кои са симптомите, които показват инсулинова резистентност и как да я предотвратите.
„Инсулиновата резистентност (ИР) е намалена чувствителност на клетките към действието на инсулина, поради което глюкозата не може да навлезе в клетката. В отговор на това клетката не получава гориво под формата на глюкоза, но панкреасът продължава да произвежда инсулин. Това води до излишък на инсулин в организма. В резултат на това стартират процеси, които са пагубни за тялото“, казва експертът.
Учени: Хората с диабет трябва да ядат тази ядка на закуска
Инсулинът регулира огромен брой процеси в нашето тяло. Той засяга метаболизма, растежа и деленето на клетките, състоянието на кръвоносните съдове.
Развитието на инсулинова резистентност може да отнеме много време и да не се усеща директно. Въпреки това, наличието на някои симптоми е основание за предположението за нейното развитие. Пренебрегването на това опасно състояние може да се превърне в диабет и онкологично заболяване.
Симптоми на инсулинова резистентност
Ето кои са първите звънци, на които трябва да обърнете внимание. На първо място, това е появата на наднормено тегло. В случая е важна и обиколката на талията. При жените тя не трябва да надвишава 80 см, при мъжете - 94 см.
Това са симптомите на диабет и висока кръвна захар при жените
Появата на акне и кожни обриви също може да бъде един от косвените признаци на ИР. Постоянната сънливост и безпричинната умора също са тревожен знак.
Повишено налягане, постоянно желание да ядете нещо сладко, изпъкнал корем - всичко това са външни прояви на инсулинова резистентност. В резултат на това имунитетът спада и е възможно да се появят много други заболявания на този фон.
Развитието на ИР може да бъде улеснено от неактивен начин на живот, постоянен стрес, прекомерна консумация на въглехидрати, постоянна липса на сън и пренапрежение. Елиминирайте тези фактори, за да сведете до минимум риска от развитие на инсулинова резистентност.
Всеки диабетик трябва да яде тези храни за железен имунитет
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Тя не замества балансираното хранене, както и консултацията с лекар!