Обилното хранене, липсата на физическа активност, късното лягане и консумацията на алкохол са причина за обострянето на определени заболявания след празниците. Особено застрашени са хората, които вече имат определени хронични заболявания. Какви заболявания най-често се обострят след Нова година? Това споделя д-р Сергей Лопатин, общопрактикуващ лекар, гастроентеролог, хепатолог и лекар по превантивна медицина.
Гастрит и пептична язва
Основният отключващ фактор за обостряне на гастрит и стомашна язва е неконтролираната консумация на мазни и пикантни храни и особено на алкохол. Внезапните промени в диетата водят до дразнене на лигавицата на стомаха и провокират прекомерна секреция на стомашен сок. Комбинацията от тези фактори води до обостряне на хронични заболявания.
Прекалихте с храната по празниците? Ето как да върнете кръвното и холестерола си в норма
Жлъчнокаменна болест
Това е хронично заболяване, при което се образуват отлагания - конкременти в жлъчния мехур и жлъчните пътища. Болестта често се развива в резултат на наследствено предразположение. Неговият основен отключващ фактор обаче е храненето - излишък от мазно, сладко, тестени изделия и алкохол. Именно след прием на голямо количество тежка храна най-често се появява пристъп на жлъчна колика, когато луменът на жлъчния мехур или каналите е блокиран от камък.
Характерни симптоми: гадене, повръщане, силна болка вдясно в хипохондриума и в епигастриума - горната част на корема. Обострянето на холелитиазата е изключително сериозно състояние, което изисква хоспитализация.
Панкреатит
Панкреатитът или възпалението на панкреаса често върви ръка за ръка с камъни в жлъчката. Основните виновници са все същите: майонеза, месо по френски, пържено пиле и други новогодишни изкушения. А също и консумацията на алкохол. Можете да помислите за прием на ензимни лекарства, но след консултация с гастроентеролог.
Хипертония
Застрашени са и пациентите с хипертония по време на новогодишните празници. При тях основната опасност е не само алкохолът, но и стресът, който често съпътства подготовката за празника. Излишната сол, която се съдържа в големи количества в рецепти за традиционни новогодишни ястия, също може да провокира промени в кръвното налягане.
5 грешки, които водят до напълняване след празници
Подагра
Друго заболяване, което се обостря след празниците, е подаграта. Проблемите със ставите се влошават поради злоупотребата с протеинови храни: месни ястия, желирано месо, морски дарове, рибни консерви. Такива продукти се характеризират с високо съдържание на органични съединения, които допринасят за натрупването на соли на пикочната киселина в кръвта и ставите. Бирата и други алкохоли също са източници на пурини. Особено коварни в това отношение са шампанското и виното, които се смятат за важен атрибут на новогодишната трапеза.
“Намалете консумацията на месо и други храни с високо съдържание на протеини. Минимизирайте алкохола, опитайте се да пиете повече чиста вода и слаб чай”, казва лекарят, коментирайки мерките за превенция на пристъпи на подагра.
Чернодробни заболявания
Алкохолът и мазните храни създават сериозна тежест за черния дроб, особено при пациенти с мастни заболявания или други хронични патологии на органа. Екзацербацията може да бъде придружена от тежест в десния хипохондриум и епигастриум, гадене, оригване, слабост и умора.
“Ограничете консумацията на алкохол, мазни и пържени храни. Опитайте се да дадете предпочитание на лесно смилаеми източници на протеини и бавни въглехидрати, яжте повече зеленчуци и зеленчуци. Опитайте се да се движите повече и да не прекарвате всички празници на дивана”, съветва специалистът.
Лекар: Достатъчно е да спите по 20 минути на ден, за да намалите риска от тези заболявания
Уролитиаза
Балансираната диета е основата за профилактика на уролитиазата. Диетичните правила зависят от конкретния вид камъни, към които пациентът е склонен да се образува. Новогодишният празник обаче почти неизбежно води до нарушаване на диетата. Основните рискови фактори тук са излишъкът от сол и протеини, както и дехидратацията (включително злоупотребата с алкохол).
“Не забравяйте за режима си на хидратация и пийте повече чиста вода на ден. Ограничете консумацията на силен чай, кафе и алкохолни напитки. Опитайте се да не преяждате, контролирайте количеството сол и протеини в диетата си”, допълва още експертът.
Как да не качваме килограми по време на почивните дни и празниците
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със спецалист!