За повечето от нас е немислимо сутринта да започне без чаша горещо кафе, защото първата глътка от тази любима напитка не само зарежда с енергия, но и подобрява настроението.
Според д-р Филипа Кей е необходимо да „измиете“ сутрешната доза кофеин с чаша вода.
Вода след кофеиновата напитка
Водата почиства небцето и след отпиването на глъка от нея, вкусът на кафето ще се усеща по-наситен. Но това не е единствената причина за консумацията на вода по време на пиенето на кафе или веднага след това – този навик има много по-здравословна функция.
НЕ пийте кафето с това, пагубно е за стомаха
„Кофеинът сам по себе си е вид диуретик, така че е необходимо след чаша от кофеиновата напитка, дори и след чай, да изпием чаша вода, за да запълним това, което изхвърляме“, обяснява д-р Филипа Кей.
Приемът на достатъчно количество вода е необходим за заместване на течността, която губим чрез потта, урината и в процеса на храносмилане. Чрез консумацията на вода намаляваме възможността от дехидратация, която може да окаже влияние не само върху физическото, но и върху психическото здраве на човека.
„Водата ни прави по-будни, има положителен ефект върху храносмилането, помага за предотвратяване на запек и като цяло подобрява метаболизма“, казва д-р Кей.
Тя обяснява, че докато чаша вода сутрин е по-здравословна от чаша кафе, твърдението, че трябва да започвате деня си с вода, е мит.
„За някои хора, които не могат или не успяват да закусят сутрин, би било по-добре да започнат деня например с чаша мляко, заради протеините и мазнините, които съдържа. Защото водата не е единствената течност, от която се нуждаем, но и кофеинът не е най-лошият вариант. Най-важното е денят да започне с прием на течности“, посочва д-р Кей.
Интересно е, че кофеинът има липофилни свойства - разтваря се добре в липидите, тоест в мазнините. Мембраните на нашите клетки и следователно нашите биологични бариери са изградени от липиди.
Стените на червата и кръвоносните съдове не са пречка за липофилното вещество, усвояването става бързо и практически без загуба. Освен това усвояването от течни продукти (кофеинови напитки) е по-бързо, отколкото от твърди продукти (шоколад или например брауни).
В рамките на един час концентрацията на веществото в кръвта достига своя максимум.
Продължителността на забележимия обобряващ ефект зависи от метаболизма на човека. Средно това е около 5-6 часа.
Още: Учени: Ако искате да отслабнете, пийте кафето така
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!