Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Тази ядка съдържа най-много магнезий и цинк

05 декември 2024, 16:46 часа

Диетологът Маргарита Королева сподели коя е най-здравословната ядка, която съдържа най-много магнезий и цинк. Експертът споделя, че бадемите са най-здравословните ядки.

Още: 3 необичайни симптома с ръцете, които издават проблеми с черния дроб

Още: „Кафе преди дрямка“: Работи ли този метод?

Полезни свойства на бадемите

„По съдържание на мазнини и минерали лидер са бадемите. Съдържа много магнезий и цинк. По същество той е полезен за всички и изключително рядко попада в зоната на непоносимост”, казва специалистът.

Пеканите, ядките от макадамия и орехите също са полезни, казва специалистът. Лекарят подчертва, че трябва да ядете само шепа бадемови ядки на ден, за да извлечете ползите от тях.

Тази ядка изобилства от магнезий, сваля захарта и холестерола

Още: 6 промени в поведението, които издават деменция

Още: Лекар: 6 храни, които НЕ трябва да ядете при прием на антибиотици

„Но ядките трябва да се приготвят правилно. Препоръчително е да накиснете сурови или сушени ядки в студена вода за една нощ. На сутринта изплакнете с течаща вода, подсушете със салфетка - и ще имате чудесна закуска", казва диетологът.

Тя отбелязва, че ензимите в ядките се активират във вода, което се отразява благоприятно на усвояването им.

В зависимост от сорта и отглеждането се разграничават горчиви и сладки бадеми.

Горчивите ядки съдържат циановодородна киселина, токсично вещество, което му придава горчивина и го прави негодни за храна. Това вещество се нарича амигдалин. То принадлежи към цианогенните гликозиди и когато попадне в кръвта, причинява тъканна хипоксия, което води до кислороден глад. Витамин B17 се произвежда именно от него.

Още: Здравословна ли е водата с лимон - отговор от лекар

Още: Здравен съвет за деня, 21 януари: Лекар: Яжте тези 2 евтини храни на закуска, свалят холестерола и чистят токсините от тялото

Сладките бадеми могат да се ядат, защото разграждат амигдалина поради високата активност на бета-гликозидазите, което ги прави вкусен и безопасен вариант за консумация.

Ядките на сладкия бадем съдържат: 30% протеини и 60% масло. Останалите 10% се състоят от слуз, витамини, оцветители,

Мазното масло, което съставлява по-голямата част от бадемовите ядки, се състои от: 80% олеинова киселина и 15% от линолова киселина. Останалите 5% са миристинова и линоленова киселини. От микроелементите бадемите съдържат много калий, калций, селен, фосфор, магнезий и желязо.

Този състав на бадемовото масло го прави биологично активен продукт, който носи несъмнена полза за човешкото тяло.

Сладките бадеми се препоръчват за употреба при гастрит и пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника.

Бадемите се препоръчват на жени по време на менопауза за предотвратяване на остеопороза. Те се отличават с високо съдържание на калций, калий и фосфор, което подпомага възстановяването на костната тъкан. Бадемовото масло 5-8 капки на 1/3 чаша мляко се използва при кашлица, причинена от бронхит и пневмония. То насърчава отделянето на храчки, като по този начин облекчава състоянието на пациента.

Лекар: Внимавайте с нея, това е най-опасната ядка

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес