Не само скъпата сьомга е най-полезната риба за мозъка. Според руския диетолог д-р Елена Соломатина съществуват две значително по-евтини и по-достъпни видове риба за този орган. Експертът споделя, че за да се подобри мозъчната функция, човек трябва да консумира определени стимулиращи храни. Лекарят отделя специално внимание на морската риба, която съдържа големи количества омега-3 мастни киселини, по-конкретно на скумрията и сардината, известна още като сардела.
Скумрията и сардела - евтината риба, която е най-полезна за мозъка
Д-р Соломатина твърди, че хората, които са подложени на сериозно психическо натоварване, се нуждаят от подобни стимуланти в диетата си. Те имат положителен ефект върху работата на мозъка, подобряват когнитивните функции.
Сред продуктите, които стимулират мозъка, лекарят открои морската риба, съдържаща много омега-3 мастни киселини. Скумрията и сардината са по-евтини от сьомгата, но съдържат не по-малко омега-3 мастни киселини. Освен това те са богати на антиоксиданти, които са стимуланти на мозъчната дейност.
Лекар: Тази евтина риба е 15 пъти по-полезна от сьомгата
Тези вещества насърчават мозъчната функция и подпомагат за насърчаване на когнитивната активност. Приемът им се свързва с подобрена мозъчна дейност, подобряване на способността за запомняне и запаметяване на нова информация. Това от своя страна допринася за намален риск от развитието на деменция - едно от най-тежките когнитивни заболявания, нанасящо необратими последствия на мозъчната дейност.
Консумацията на скумрия и сардела се отразява положително и на здравето на костно-ставния апарат, както и на сърдечно-съдовата система и това на нервната система. Включването им в диетата подобрява значително качеството на съня. Освен това подпомага запазването на зрителната острота.
Според лекаря тези 2 храни е добре да се консумират поне 2 пъти седмично за извличане на максимална полза от тях.
Вижте още: Тази риба е тайната на дълголетието - тя предпазва мозъка, ставите и сърцето
Диетологът също така препоръча за целта да се пие зелен чай и да се ядат горски плодове.
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Предоставената в нея информация не е заместител на балансираното хранене, както и на консумацията със специалист!