Анализ на здравните данни за близо 312 400 настоящи пиячи предполага, че консумацията на алкохол, най-вече вино, по време на хранене е свързана с по-нисък риск от развитие на диабет тип 2, според предварителни изследвания, които ще бъдат представени на конференцията за епидемиология, превенция, начин на живот и кардиометаболично здраве на Американската кардиологична асоциация.
Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Умерената консумация на вино по време на хранене показва ползи
„Ефектите от консумацията на алкохол върху здравето са описани като нож с две остриета поради очевидните му способности да прорязва дълбоко в двете посоки – вредни или полезни, в зависимост от това как се консумира“, казва авторът на изследването Хао Ма, MD, Ph.D., биостатистически анализатор в Центъра за изследване на затлъстяването на университета Тулейн в Ню Орлиънс.
Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са диабетици
Предишни проучвания се фокусираха върху това колко хора пият и имаха смесени резултати. Много малко проучвания са фокусирани върху други подробности за пиенето, като например времето за прием на алкохол.
Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Консумацията на алкохол е свързана с краткосрочни и дългосрочни рискове за здравето, включително катастрофи с моторни превозни средства, насилие, рисково сексуално поведение, високо кръвно налягане, затлъстяване, инсулт, рак на гърдата, чернодробно заболяване, депресия, самоубийство, злополуки, злоупотреба с алкохол и алкохолизъм. Тези рискове за здравето се увеличават с увеличаване на количеството алкохол, което човек пие. За някои видове рак и други здравословни състояния рискът се увеличава дори при много ниски нива на консумация на алкохол – по-малко от едно питие дневно.
Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Американската сърдечна асоциация и Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) на САЩ препоръчват възрастните, които не пият алкохол, да не започват. Сред тези, които пият алкохол редовно, те трябва да говорят с лекарите си за ползите и рисковете от консумацията на алкохол в умерени количества. Някои хора изобщо не трябва да пият, включително жени, които са бременни или се опитват да забременеят, хора под 18 години и хора с определени здравословни проблеми.
Ключ за тези, които вече пият алкохол, е умереността. Умереното пиене се определя като една чаша вино или друга алкохолна напитка дневно за жените и до две чаши дневно за мъжете.
Още: Червен лук - регулира кръвната захар и "топи" високия холестерол
„Клиничните изпитвания също установиха, че умереното пиене може да има някои ползи за здравето, включително върху метаболизма на глюкозата. Въпреки това, остава неясно дали ползите от глюкозния метаболизъм се превръщат в намаляване на диабет тип 2“, казва авторът на изследването. „В нашето проучване се опитахме да определим дали връзката между приема на алкохол и риска от диабет тип 2 може да се различава от времето на приема на алкохол по отношение на храненето.“
В това проучване изследователите специално изследваха ефекта, който умереното пиене може да е свързано с нововъзникнал диабет тип 2 сред всички участници в проучването за около 11 години (между 2006 и 2010 г.). Бяха прегледани данните за близо 312 400 възрастни от UK Biobank, които сами са заявили, че редовно пият алкохол. Участниците не са имали диабет, сърдечно-съдови заболявания или рак към момента на включване в проучването. Хората, които са намалили консумацията на алкохол поради заболяване, лекарски съвет или бременност, са били изключени от проучването. Средната възраст на участниците е около 56 години, малко повече от половината от възрастните са жени.
Лекар: Този алкохол вдига пикочната киселина до небето
По време на средно близо 11 години проследяване, около 8600 от възрастните в проучването развиват диабет тип 2.
Консумацията на алкохол по време на хранене се свързва с 14% по-нисък риск от диабет тип 2 в сравнение с консумацията на алкохол без ядене на храна.
Още: Има ли алкохол, който може да се пие при диабет?
Потенциалната полза от умереното пиене върху риска от диабет тип 2 е очевидна само сред хората, които пият алкохол по време на хранене, въпреки че конкретното време на хранене не е събрано в това проучване.
Благоприятната връзка между пиенето на алкохол по време на хранене и диабет тип 2 е най-често срещана сред участниците, които пият вино в сравнение с други видове алкохол.
Лекар: Бира - как влияе на кръвната захар и подходяща ли е при диабет
Консумацията на вино, бира и алкохол има различни асоциации с риска от диабет тип 2. Докато по-високото количество прием на вино се свързва с по-нисък риск от диабет тип 2, по-голямото количество бира или алкохол се свързва с по-висок риск от диабет тип 2.
„Посланието от това проучване е, че пиенето на умерени количества вино по време на хранене може да предотврати диабет тип 2, ако нямате друго здравословно състояние, което може да бъде отрицателно повлияно от умерена консумация на алкохол и след консултация с вашия лекар“, казва д-р Ма.
Още: Храните, които ни правят по-глупави
Експертно мнение и ограничения на изследването
Още: Лекар: Това е най-опасният алкохол за мъжете
Въпреки констатациите от този сериозен анализ на здрави пиячи, връзката между консумацията на алкохол и новопоявилия се диабет тип 2 остава противоречива, според Робърт Х. Екел, MD, FAHA, бивш президент (2005-2006) на Американската сърдечна асоциация, който не е участвал в проучването.
„Тези данни предполагат, че не алкохолът с храната, а други съставки във виното, може би антиоксиданти, може да са факторът за потенциално намаляване на новопоявилия се диабет тип 2. Въпреки че видът на виното, червено срещу бяло, трябва да бъде дефиниран и е необходимо валидиране на тези констатации и механизми на полза, резултатите предполагат, че ако консумирате алкохол по време на хранене, виното може да е по-добър избор“, каза Екел, професор по медицина в отдела по ендокринология, метаболизъм и диабет и отдела по кардиология в медицинския кампус на Университета на Колорадо Anschutz.
Учени: Това е алкохолът, който пият столетниците
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.