Руският гастроентеролог д-р Диляра Лебедева споделя, че сутрешното кафе може да провокира скок на един хормон - кортизола.
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Вреда от кафето
Кофеинът, както отбеляза лекарят, предизвиква стимулиране на нервната система. Подобна стимулация може да се превърне в проблем.
“Това заплашва от постоянен скок на кортизол, което може да доведе до хроничен стрес и надбъбречна недостатъчност. Освен това тази стимулация няма да продължи дълго”, обяснява лекарят.
За да „натоварвате надбъбречните жлези“ по-малко, д-р Лебедева препоръчва да пиете кафе през деня, когато те са в пикова активност. Хората с нервни разстройства е по-добре да се откажат напълно от напитка.
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
Лекар разкри кога кафето вреди на сърцето и мускулите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Лекарят допълва, че кофеинът има диуретичен ефект, т.е. насърчава отстраняването на течността. Така една сутрешна чаша кафе „стартира процеса на дехидратация“. Ако не можете да започнете сутринта си без тази напитка, пийте допълнително обикновена вода, съветва специалистът.
“Ако компенсирате летаргията и апатията с дози кофеин, тогава помислете за това: може би е по-добре да откриете причината за това състояние, отколкото изкуствено да ободрявате тялото”, казва д-р Лебедева.
Повишените нива на кортизол, който е хормон на стреса, може да включва следните симптоми:
Още: Доматен сок - еликсир за сърцето
Още: Учени: Това е най-добрата подправка при болка в мускулите
- Чести и продължителни периоди на безпокойство и безпокойство.
- Проблеми със съня, включително безсъние и събуждане през нощта.
- Влошаване на настроението, раздразнителност и чувство на напрежение.
- Умора и чувство на постоянна отпадналост.
- Повишен апетит и желание за ядене на вредни храни.
- Храносмилателни проблеми, включително киселини, запек или диария.
- Влошаване на паметта и концентрацията.
- Повишена чувствителност към болка.
- Повишена сърдечна честота и повишено кръвно налягане.
- Влошаване на имунната функция и повишена чувствителност към инфекции.
“На тези, които имат заболявания на стомашно-чревния тракт, сърдечно-съдовата система, които страдат от хипертония, безсъние и заболявания на нервната система, напитката не се препоръчва. Бременните жени мога да пият не повече от една чаша на ден. За хора с психични разстройства напитката е вредна, защото може да предизвика тревожност, нервна възбуда и дори пристъпи на паника.
“Има достатъчно алтернативни варианти, можете да намерите нещо по ваш вкус. Въпреки това, във всеки случай, преди употреба, трябва да се консултирате с лекар или да проучите всички противопоказания”, казва специалистът.
Зелен чай: Тази напитка съдържа по-малко кофеин от кафето. Освен това е богат на антиоксидантни катехини, които имат благоприятен ефект върху мозъка.
Какао: Само една чаша от тази напитка може да увеличи притока на кръв към мозъка, да улесни решаването на сложни психични проблеми и да намали умората.
Чай от мента: ментолът в ментата въздейства на различни мозъчни рецептори, има добър ефект при решаването на сложни психични проблеми и помага в борбата с умората.
Вместо кафе: 5 причини да започнете да пиете цикория
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.