Чесънът е една от най-старите култури в света. Отглежда в Централна Азия, Иран и Пакистан преди повече от 4 хиляди години. Зеленчукът се използва не само за готвене, но и за лечение на различни заболявания.
Още: Удрят ли ни магнитни бури тази седмица? Разберете как да проверявате за тях и защо ви мъчат
Още: Лекар: Всички трябва да ядат тази салата през пролетта
Ароматният зеленчук е особено ефективен при профилактика на вирусни инфекции, укрепване на имунната система и коригиране на теглото. Но той има и още по-значими достойнства, благодарение на които терапевтите активно препоръчват всеки човек да го яде поне по 2 скилидки на ден. Това е препоръчваното количество от руския лекар д-р Олег Перкушин за предпазване от диабет и удължаване продължителността на живота. Той говори за най-впечатляващите свойства на този продукт.
Полезни свойства на пикантния зеленчук
„Той е невероятно ефективен за предотвратяване на сърдечно-съдови патологии. Хората, които го ядат всеки ден, имат 25 процента намален риск от развитие на исхемия, инсулти и инфаркти. Благодарение на това добавянето на зеленчука към вашата диета може да удължи живота ви средно с 20-25 години“, казва специалистът.
Ако чесънът покълне преди падането на студа, направете това, за да спасите реколтата
Още: Кои са най-полезните зърнени храни при болно сърце
Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето
Ароматната бяла вътрешност на пикантния зеленчук съдържа S-алил-L-цистеин, съставка, която има мощни антиоксидантни ефекти. Тя ефективно защитава тялото от оксидативен стрес в клетките и тъканите, ускорява заздравяването от наранявания и също така насърчава отстраняването на свободните радикали. Поради тази причина зеленчукът е много „уважаван“ от ендокринолозите по света, споделя още експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
„Учени от Англия са доказали, че коментираният зеленчук помага за намаляване на възпалението в тялото. Поради това той се препоръчва да се яде при заболявания на гърлото, възпаление на ставите и артрит“, казва още д-р Перкушин.
Включените в състава му фитонциди са най-активни през пролетта и помагат в борбата с много бактерии и гъбички. Зеленчукът е полезен за сърдечно-съдовата система на човека, има благоприятен ефект върху понижаването на нивата на холестерола в кръвта, полезен е при високо кръвно налягане и намалява риска от образуване на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове. Лечебните му свойства включват предотвратяване на развитието на рак. Според научни изследвания, ако пушачите ядат по 1 скилидка 2 пъти седмично, рискът от рак намалява с една трета.
Още: 5 съвета от лекар за Великден: Как да не навредите на здравето си
Още: НЕ само картофи: Още два зеленчука, които се превръщат в отрова при пържене
Зеленчукът стимулира секрецията на жлъчка и подобрява храносмилането на мазни храни, така че често се добавя към мазни месни ястия. При мъжете може да се изтъкне благоприятното му влияние върху потентността, а също така се използва за лечение на простатит. Зеленчукът е полезен и за спортисти, особено при покачване на мускулна маса, тъй като блокира действието на кортизола и стимулира производството на тестостерон. Според специалиста зеленчукът е призната като средство за предотвратяване на рак на гърдата и матката.
Oще: Преди да засадят чесъна, опитните градинари винаги поръсват с това
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!