Руският гастроентеролог д-р Юлия Федорова споделя, че сланината е богата на селен, който подобрява здравето и удължава живота. Дефицитът на селен може да предизвика развитието на много заболявания, така че той трябва да се приема редовно чрез храната.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Ползи от сланината за здравето
Лекарят отбелязва, че високото съдържание на калории в този продукт е полезно за спортистите. В същото време не трябва да се забравя за умереността. Възрастен не трябва да яде повече от 30 грама сланина на ден.
Д-р Федорова съветва да купувате само осолена сланина, тъй като пушената сланина съдържа много канцерогени. Още през 2007 г. пушената сланина беше добавена към списъка с храни, причиняващи рак на стомаха. Специалистът допълва, че тази храна не трябва да се консумира от хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, хроничен колит и хепатит. Сланината може да се яде не само в осолена или пушена форма. Може също да се задушава, вари и топи.
Как сланината влияе на жлъчката и холестерола?
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
„Витамин D, който е отговорен за метаболизма на калция в организма и поддържането на имунитета, се съдържа в големи количества в сланината. Продуктът е богат и на витамини А и група В. Сланината съдържа широк спектър от макро- и микроелементи като натрий, сяра, фосфор, цинк, селен", казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Говорейки за селена, лекарят допълва, че това вещество, което поддържа функционирането на имунната система, има антиоксидантна и противоракова защита, а също така участва в репродуктивната функция. То се намира в коментирания продукт в големи количества - до 20 mcg на 100 гр продукт.
Експертът отбелязва, че редовната консумация на свинска мас в достатъчни количества може да създаде запас от висококачествени мазнини, които са изключително необходими за тялото. Те са важни за изграждането на нови клетъчни структури.
Мазнините също играят важна роля в процеса на храносмилане. Казано по-просто, мазнините могат да активират панкреаса, който освен всичко друго стимулира чревната подвижност.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Кой не трябва да яде сланина?
Продуктът не се препоръчва за хора със заболявания на жлъчния мехур и панкреаса, както и проблеми със стомашно-чревния тракт (гастрит, колит, синдром на раздразнените черва). При повишени нива на холестерол в кръвта е по-добре се откажете от продукта. Тази препоръка се отнася и за хората с наднормено тегло. Деца от тригодишна възраст могат да ядат сланина в малки количества - до 10 гр на седмица без кожа.
Лекар разкри какво ще се случи с холестерола ви, ако ядете по 30 гр сланина на ден
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!