Витамини, антиоксиданти, микро- и макроелементи, пектини, ензими и етерични масла – всичко тези вещества присъстват в състава а гроздето и го правят изключително полезно за здравето. Това споделя руският диетологът д-р Екатерина Матискина.
Но гроздето е и един от най-сладките плодове. Съдържа фруктоза, глюкоза и фибри.
Кой не трябва да яде грозде?
Хората с нарушен въглехидратен метаболизъм трябва да ограничат употребата на грозде.
Кожата на гроздето съдържа фибри, а вътрешността му захари. Този плод има висок гликемичен индекс, което означава бързо покачване на нивата на кръвната захар след консумацията му. Ето защо хората с инсулинова резистентност и диабет трябва да ограничат употребата на грозде.
"Гроздето и неговите производни, като гроздов сок и стафиди, трябва да се консумират с повишено внимание от хора със затлъстяване, както и от тези, които просто се борят с наднорменото тегло", споделя д-р Матискина.
"Не бих препоръчала сокове, дори и прясно изцедени, да не говорим за пакетирани, защото те съдържат захар. Освен това можем да изпием много повече сок, отколкото, ако ядем самия плод. Стафидите са сушен плод, който не съдържа вода, т.е. те са още по-висококалоричен продукт. За да намалите ефекта на захарта върху тялото и да предизвикате усещане за ситост, можете да добавите протеинови и мастни компоненти към сушените плодове. Например ядки, извара или кисело мляко", допълва още експертът.
От златните ръце на баба: Разберете тайната как се прави компот от грозде за зимата
Според диетолога, за напълно здрав човек, дневното количество грозде, което ще бъде от полза за здравето му, е 400 грама.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!