Малки и големи обичат диня. Тя се счита за отличен източник на витамини А и С, както и на антиоксиданта ликопен, известен със своите противоракови свойства. Това споделя руският гастроентеролог д-р Яна Прудникова. Но наред с ползите си, този плод може да окаже и негативен ефект върху тялото и неговото функциониране.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Високото съдържание на фруктоза в дините нарушава синтеза на мастни киселини. Страдат клетъчните мембрани в червата. Всичко това води до възпаление в тялото. Освен това фруктозата натоварва допълнително и черния дроб.
Диня - как влияе на черния дроб
Дълго време плодовата захар се смяташе за по-безопасна от глюкозата. Но учените успяха да установят, че метаболизмът им е подобен. И рисковете от болести са същите. При излишъка на фруктоза, тя се превръща в мазнини и може да повиши нивата на холестерола.
Консумацията на дини в големи количества допринася за развитието на метаболитен синдром. Факт е, че поради доста високия гликемичен индекс, количеството глюкоза в кръвта се повишава. А това е пряк път към диабета и омазнения черен дроб.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Ликопенът в този плод е отговорен не само за противораковите му свойства, но също така може да провокира ликопинодермия - промяна в цвета на кожата. В резултат на това тя може да придобие оранжево или оранжево-жълто оцветяване.
По кое време на деня е най-добре да ядете диня - ето какво разкри лекар
Ежедневната консумация на коментирания плод може да доведе и до излишък от калий. Той е полезен за сърцето, но излишъкът му може да провокира сърдечна аритмия, понижено кръвно налягане и мускулна слабост. Това разстройство се нарича хиперкалиемия. Друг симптом на това състояние е изтръпването на езика.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
В комбинация с всичко това дините много често причиняват отравяне. Те съдържат азот, пестициди, нитрати , казва гастроентерологът.
Нитратите под действието на ензимите и микрофлората се превръщат в нитрити, те се абсорбират в кръвта през стените на червата и образуват стабилни съединения с хемоглобина. Метхемоглобинът причинява хипоксия поради факта, че не е в състояние да пренася кислород.
Също така нитритните съединения от този плод допринасят за натрупването на тежки метали в чернодробната тъкан и бъбреците, нарушават абсорбцията и пропускливостта в червата.
„Дините не да задължителен продукт в диетата, те не са подходящи за мнозина на молекулярно ниво“, предупреждава гастроентерологът Прудникова.
Още: Студена диня - лекар разкри кой НЕ трябва да я яде
Лекарят препоръчва на ден да не се консумират повече от 300 грама от този плод.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!