Разхлаждането с бира в горещо време е лоша идея, според руския гастроентеролог д-р Елена Кашух. Тя споделя, че горещините тази напитка може да се отрази пагубно на организма. Специалистът обяснява, че горещото време, което провокира прекомерно изпотяване, тялото се лишава от полезни микроелементи като калий, калций, магнезий и др., които губи под формата на пот. Бирата, като алкохолна напитка, която стимулира желанието за уриниране, само изостря процеса на загуба на течности и намаляване на концентрацията на важни минерали. Освен това тя се отразява пагубно и на черния дроб.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Пиене на бира в жегата
„Ако неусетно превишите дозата, алкохолната интоксикация на фона на дехидратация и топлина ще бъде по-изразена и възстановяването ще отнеме повече време“, отбелязва д-р Кашух.
Лекарят добавя, че пивото, противно на общоприетото схващане, не охлажда в жегата. Според д-р Кашух под въздействието на алкохола настъпва вазодилатация. Тоест след пиене на алкохол усещането за задух и прекомерна топлина не само продължава - то може да се засили.
Медикът добави, че хората със съществуващи чернодробни и сърдечни заболявания изобщо не трябва да пият алкохол.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Лекар разкри как бирата влияе на черния дроб
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
"Пенливата алкохолна напитка, консумирана особено в горещините, създава допълнителна тежест върху черния дроб и сърдечно-съдовата система“, подчертава експертът.
Д-р Кашух също припомня, че коментираната напитка е източник на допълнителни калории. Нейната редовна консумация може да доведе до наднормено тегло.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
При системна злоупотреба с напитката се появяват разширени вени и това се отразява негативно на сърцето. Сърдечните контракции стават по-чести, възниква аритмия, налягането се повишава. Физическото натоварване става все по-трудно поносимо, появява се задух. Бирените алкохолици са по-склонни да развият коронарна болест на сърцето. Намаляването на контрактилитета на сърдечния мускул води до сърдечна недостатъчност. В резултат на това смъртността от инсулт се удвоява.
Пивото въздейства различно на мъжкото и женското тяло. Жените се напиват два пъти по-бързо от мъжете, а за две-три години се пристрастяват към напитката. Мъжете се пристрастяват към напитката след три до пет години. Редовността на употребата на тази напитка е от голямо значение в случай на пристрастяване.
Тя съдържа фитоестроген, който е растителен аналог на женския полов хормон прогестерон. В мъжкото тяло при редовна консумация на напитката започва да се отделя вещество, което потиска производството на метилтестостерон, основният мъжки полов хормон. В резултат на това започват да се произвеждат женски полови хормони. Появяват се следните признаци: млечните жлези растат, тазът се разширява, количеството на космите по тялото и лицето намалява, тембърът на гласа се променя, мускулната маса намалява, появява се „бирено коремче“ и мазнините се отлагат по бедрата и талията, потентността намалява.
Още: Бира - вдига или сваля кръвното
Важно: Информацията е предоставена за справка. Тя не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!