Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри как потта издава диабет

01 август 2023, 13:04 часа

Диабетът е заболяване, чието коварство се крие в това, че често остава незабелязано, докато не нанесе необратими последствия върху здравето ни. Ендокринологът Зухра Павлова разкри как патологичните причини за промени в миризмата на пот може да издават наличието на този проблем. В случая се наблюдава промяна в миризмата, отделяна от потните канали - тя става по-сладникава.

Още: Пълнозърнестият герой в чинията: По-здравословната алтернатива на белия ориз

Още: Тази напитка хидратира тялото ви толкова добре, колкото и водата

Промяна в миризмата на потта

Ендокринологът съветва да се следи внимателно миризмата на пот и най-вече нейната промяна, тъй като може да сигнализира за здравословни проблеми. Например, в случай че такава миризма внезапно стане много силна, може да се предположи, че има хормонални промени.

„Например, ако една жена забележи, че миризмата на нейната пот се е променила, станала остра, мъжествена, това най-често показва повишаване на нивото на андрогените (мъжките полови хормони). Ако миризмата на пот на мъжа е станала по-рязка от преди, това също може да означава хормонален дисбаланс “, каза ендокринологът.

Лекар: Това е най-лесният начин да се предпазите от диабет

Още: За колко време минава секнат кръст?

Още: Лекар: Това е новата норма на кръвното, забравете за 120/80

Специалистът допълва, че при такава промяна в миризмата на потта е необходима консултация с лекар. Освен това миризмата на тялото може да стане кисела, което обикновено се случва при гъбични инфекции.

Д-р Павлова също така заявява, че миризмата на пот при човек може да се промени поради диабет. Това заболяване се характеризира с високи нива на кръвната захар. Ако тя стане много висока, вътрешните органи вече не могат да се справят с обработката и отстраняването на излишната захар. Тогава част от глюкозата ще започне да се отделя от тялото през кожата, нейните потни канали.

Нивото на глюкозата в кръвта се увеличава, тъй като тялото не може да се справи с нейната обработка заради недостига на инсулин. Кожата е една от възможностите за премахване на всичко вредно от тялото, ако бъбреците, червата и черният дроб не могат да се справят с това. И ако има твърде много глюкоза, тя също ще попадне в потните канали. 

Още: 5 безумни мита за меда, в които (почти) всички все още вярват

Още: За какво говори постоянно високата температура без други симптоми?

Лекарят уточни, че сладникавата миризма на потта се наблюдава често при диабетно заболяване от тип 1. 

„Има стадий на заболяването, когато излишната глюкоза се превръща в сорбитол и кожата на болните придобива сладникава миризма“, споделя експертът.

Още: 7 мита за диабета, в които трябва да спрете да вярвате

Важно: Статията е единствено с информативна цел! Предоставената в нея информация не може да служи за самодиагностика, както и да замести посещението при специалист! При наличието на специфични симптоми се консултирайте с лекар!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес