Диабетът е заболяване, чието коварство се крие в това, че често остава незабелязано, докато не нанесе необратими последствия върху здравето ни. Ендокринологът Зухра Павлова разкри как патологичните причини за промени в миризмата на пот може да издават наличието на този проблем. В случая се наблюдава промяна в миризмата, отделяна от потните канали - тя става по-сладникава.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Промяна в миризмата на потта
Ендокринологът съветва да се следи внимателно миризмата на пот и най-вече нейната промяна, тъй като може да сигнализира за здравословни проблеми. Например, в случай че такава миризма внезапно стане много силна, може да се предположи, че има хормонални промени.
„Например, ако една жена забележи, че миризмата на нейната пот се е променила, станала остра, мъжествена, това най-често показва повишаване на нивото на андрогените (мъжките полови хормони). Ако миризмата на пот на мъжа е станала по-рязка от преди, това също може да означава хормонален дисбаланс “, каза ендокринологът.
Лекар: Това е най-лесният начин да се предпазите от диабет
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Специалистът допълва, че при такава промяна в миризмата на потта е необходима консултация с лекар. Освен това миризмата на тялото може да стане кисела, което обикновено се случва при гъбични инфекции.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Д-р Павлова също така заявява, че миризмата на пот при човек може да се промени поради диабет. Това заболяване се характеризира с високи нива на кръвната захар. Ако тя стане много висока, вътрешните органи вече не могат да се справят с обработката и отстраняването на излишната захар. Тогава част от глюкозата ще започне да се отделя от тялото през кожата, нейните потни канали.
Нивото на глюкозата в кръвта се увеличава, тъй като тялото не може да се справи с нейната обработка заради недостига на инсулин. Кожата е една от възможностите за премахване на всичко вредно от тялото, ако бъбреците, червата и черният дроб не могат да се справят с това. И ако има твърде много глюкоза, тя също ще попадне в потните канали.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Лекарят уточни, че сладникавата миризма на потта се наблюдава често при диабетно заболяване от тип 1.
„Има стадий на заболяването, когато излишната глюкоза се превръща в сорбитол и кожата на болните придобива сладникава миризма“, споделя експертът.
Още: 7 мита за диабета, в които трябва да спрете да вярвате
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Предоставената в нея информация не може да служи за самодиагностика, както и да замести посещението при специалист! При наличието на специфични симптоми се консултирайте с лекар!