Руският лекар д-р Ирина Ярцева предупреждава, че млечните продукти могат да навредят на бъбреците, тъй като съдържат много калций. Лекарят подчертава, че храната, съдържаща този микроелемент, влияе върху образуването на камъни. Донякъде е опасно за тези хора, които имат генетично предразположение към уролитиаза.
Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома
Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?
Млечни продукти - как влияят на бъбреците
“Тези хора ще трябва да се въздържат от ядене на туршии и протеинови храни. Бъбречните камъни се появяват, когато диетата ви е богата на калций, протеини и сол. Калцият се съдържа в млечните продукти, а протеинът - в месото. Ако има предразположеност към образуване на камъни в бъбреците, то трябва да ядете възможно най-малко такива храни”, предупреждава лекарят.
Д-р Ярцева казва, че диетата на много хора не съдържа вода като отделна напитка и това също влияе негативно на бъбреците. Колкото по-малко вода пие човек, толкова по-концентрирана става урината му - при такъв режим на хранене рискът от получаване на камъни в бъбреците става особено значителен. Специалистът уточнява, че трябва да се пие чиста вода, която не съдържа минерални соли.
Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи
Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?
“Не се увличайте по пиенето на минерална вода, тъй като тя може да съдържа опасен за бъбреците калций във високи дози”, предупреждава лекарят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Симптоми на камъни в бъбреците включват:
- болка в гърба, корема или отстрани;
- парене при уриниране;
- кръв в урината;
- отделяне на урина в малки количества;
- гадене;
- урина с неприятна миризма;
- треска;
Причини за образуване на камъни в бъбреците
Основната причина за образуването на камъни в бъбреците е нарушение на обичайния състав на урината. Нейното пренасищане с каменообразуващи кристални вещества става постепенно. Възпалителни и инфекциозни заболявания, засягащи пикочните органи, нарушават колоидния баланс и водят до патологични промени в бъбречния паренхим.
Основни провокиращи фактори:
Още: Лекар: Защо продължава да ни се вие свят и като сме легнали?
Още: Kога се пие магнезият - сутрин или вечер?
- Недостатъчен прием на течности;
- Инфекции на пикочните пътища, водещи до промени в pH на урината;
- Преобладаването на животински протеини в диетата;
- Липса на физическа активност;
- Наднормено тегло, диабет и затлъстяване;
- Яденето на големи количества солени, пикантни храни;
Камъни в бъбреците могат да се образуват и когато приемате определени лекарства или твърде много хранителни добавки, особено витамин С и калций. Също така не трябва да прекалявате с чай, какао и други сладкиши с шоколад, които са богати източници на оксалати, които допринасят за образуването на камъни в бъбреците.
Специалистите отбелязва и наличието на наследствено предразположение към образуването на камъни в бъбреците. Хората с урологични заболявания имат повишен риск от развитие на уролитиаза. Образуването на камъни в бъбреците може да бъде свързано и с повишено производство на паратироидни хормони, заболявания на храносмилателния тракт (болест на Крон, малабсорбция на хранителни вещества), саркоидоза. Стомашно-чревните патологии нарушават киселинно-алкалния баланс. Поради това настъпват съответните промени в състава на урината.
Лекар: Тези плодове топят камъни в бъбреците, яжте ги вски ден
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!