Счита се, че бирата е сравнително естествен продукт с ниско съдържание на алкохол. Това твърдение успокоява мнозина и те започват да вярват, че пенливата напитка не е толкова вредна за здравето им. Според някои изследвания пивото уврежда черния дроб по-малко от чистия алкохол (общата доза алкохол е една и съща и в двата случая). За съжаление, няма други проучвания, сравняващи ефектите на бирата с други алкохолни напитки като вино или коняк.
"Факт е, че пенливата напитка съдържа алкохол. А разрушителният ефект на алкохола върху човешкия черен дроб е потвърден от множество и мащабни изследвания. Дори и рядко да си позволявате да консумирате тази напитка, всяка изпита чаша от нея нанася вреда на чернодробната тъкан", споделя руският диетолог д-р А. Куницин.
Бирата и нейното влияние върху черния дроб
Пивото, разбира се, съдържа много по-нисък процент алкохол, отколкото например водка, уиски или коняк. Но това изобщо не означава, че тази напитка е безопасна за тялото ни. Повечето видове пиво съдържат средно 4-8% етанол. При ниско алкохолното съдържание това съдържание е 0,2-0,6%. Така нареченият безалкохолен вид в действителност също съдържа определен процент алкохол в състава, просто той е много по-малко, отколкото в други видове.
Бира - вдига или сваля кръвното
Без значение какъв тип от тази напитка пиете, обърнете внимание на следните факти за ефекта на всеки алкохол върху черния дроб: ако критичният обем на консумирания алкохол надхвърли всички норми, тогава черният дроб престава да се справя с всички натоварвания, които падат върху него.
Жлезата няма време да филтрира всички входящи вещества, което води до навлизане на токсини в човешкото тяло. Те причиняват тъканна деструкция в мозъка и нервната система. Ако алкохолът се консумира систематично в такива количества, чернодробната тъкан блокира регенеративните процеси в тъканите си. Мъртвите клетки започват да се заменят с мастен слой, увеличаването на което води до развитие на цироза и хепатоза.
Неконтролираната консумация на пенлива напитка в неограничени количества може да причини развитието на много сериозни заболявания на чернодробната тъкан като чернодробна недостатъчност, хепатит от алкохолен тип, цироза, мастна хепатоза. В допълнение към това, други тъкани на тялото също са неблагоприятно засегнати: косата пада и изтънява, нокътните плочки се нацепват, кожата става суха, дехидратирана и отпусната, апетитът се влошава, концентрацията се нарушава.
Още: Учени: Тази съставка в бирата намалява вредата от алкохола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!