Един симптом често пренебрегван симптом, свързан с лицето, може да издава проблеми с хормоните. Често дамите го считат за козметичен проблем. Руският лекар Мадина Байрамукова споделя, че за появата на торбички под очите в повечето случаи има патологична причина.
Експертът информира, че те могат да бъдат причинени от заболяване и хормонален дисбаланс. Д-р Байрамукова споделя, че на първо място различни нарушения в пикочната система водят до подуване под очите.
Торбички под очите - един от симптомите на хормонален дисбаланс
„Една от причините са различни заболявания на отделителната система: бъбреци, пикочен мехур (може да има както остри, така и хронични заболявания), автоимунни проблеми, тумори.
Лекар: Това са първите симптоми на проблеми с хормоните
Д-р Байрамукова допълва, че при тези патологии човек става податлив на подуване – освен областта на клепачите, подуват и крайниците му (например ръцете).
Освен това торбичките под очите могат да бъдат причинени от заболявания на сърцето и съдовата система под формата на сърдечна недостатъчност, нарушения на сърдечния ритъм и други.
„Когато сърцето не може да се справи с притока на кръв, възможно е да се натрупа течност в междуклетъчното пространство, което води до появата на отоци – най-често в горната част на тялото“, споделя специалистът.
“Друг често срещан фактор, който обяснява появата на торбички под очите, е хормоналният дисбаланс. По-специално, това може да бъде предизвикано от нарушения на щитовидната жлеза, свързани с възрастта промени в производството на полови хормони и надбъбречна дисфункция.
"Когато човек няма здравословни проблеми, но има доста забележимо подуване под очите, това може да се окаже херния на долния клепач, която се образува поради специфичното разпределение на мазнините. Такава формация може да бъде ефективно отстранена само чрез блефаропластика”, казва още специалистът.
Други симптоми на хормонален дисбаланс
Хормоналният фон може да бъде нарушен по различни причини, които могат да бъдат както наследствени, така и причинени от външни фактори. Най-честите причини са:
- стрес;
- намаляване на имунитета;
- възрастови промени;
- проблеми с храносмилателната система;
- безсъние;
- вирусни инфекции;
- прекарани инфаркти;
- приемане на лекарства без лекарско наблюдение;
- пушене;
- паразити;
За възстановяване на хормоналния фон обикновено се предприемат следните стъпки:
- лечение на основното заболяване, което е провокирало нарушаване на ендокринната система;
- прием на хормонални лекарства;
- прием на витамини и минерали;
- отказ от лоши навици;
- корекция на храненето;
- промяна в начина на живот;
- корекция на психо-емоционалното състояние.
Ендокринолог: Тези симптоми издават, че хормоните ви са в дисбаланс
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.