Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: НЕ пийте кафето така, вредно е за мозъка, здравен съвет за деня, 31 юли

31 юли 2024, 13:16 часа

Руският лекар д-р Андрей Якушев съветва да не пием кафе сутрин, за да го използваме за събуждане.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Кога кафето е вредно за мозъка? 

Експертът предупреждава, че кафето може да навреди на мозъка. Според лекаря тази опасност възниква, когато напитката се използва като средство за тонизиране сутрин след събуждане от сън. Особено вредно е да се ободрявате по този начин при липса на сън, подчертава експертът.

Лекар: Досега сте пили кафето грешно

„Ако човек е системно лишен от сън и постоянно приема кофеин, това може да доведе до вредни последици“, казва Андрей Якушев.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Лекарят отбелязва, че кофеинът, консумиран след безсънна нощ или в състояние на сутрешна сънливост след недостатъчен сън, нарушава невропластичността. Това означава, че мозъчната активност на човек намалява и способността на мозъка да помни се влошава.

Полезни и превантивни свойства на кафето

Кафеените зърна съдържат много полезни компоненти, минерали и повече от 20 аминокиселини. В една чаша прясно сварена напитка има:

  • витамин В2 рибофлавин - приблизително 11% от дневната доза на този витамин;
  • витамин В5 пантотенова киселина – 5%;
  • витамини B1 тиамин и B3 ниацин – по 2%;
  • манган и калий -  3% от дневната нужда.

Благодарение на такъв богат химичен състав, редовната, но умерена консумация на кафе има положителен ефект върху състоянието на кръвоносните съдове и сърдечния мускул. Краткотрайното повишаване на кръвното налягане след консумацията му тренира съдовата система и помага да се поддържа в добра форма. Това означава, че кафеените зърна са своеобразна превенция срещу инсулти и инфаркти.

Кафето е богато на антиоксиданти и аминокиселини, благодарение на които кафеените зърна помагат за намаляване на риска от много заболявания. Кофеинът намалява устойчивостта на тъканите към инсулин, което от своя страна намалява риска от диабет.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Кафето е естествен хепатопротектор. Не замества лечението, но има благоприятен ефект върху състоянието на черния дроб и насърчава възстановяването на неговите клетки. Кафето се е утвърдило като средство за предотвратяване на развитието на рак на репродуктивните органи при мъжете и жените.

Напитката има лек диуретичен ефект, който има благоприятен ефект върху бъбречната функция. Кафето е полезно при запек, тъй като стимулира храносмилателния тракт, включително спомага за гладката функция на червата.

Напитката се счита за средство за профилактика на жлъчнокаменна болест, тъй като полезните компоненти на напитката намаляват риска от камъни в жлъчката. Аминокиселините, които съдържат кафеените зърна, спомагат за неутрализиране на ефекта на млечната киселина при подагра.

Колко чаши кафе на ден могат да вдигнат холестерола - отговор на кардиолог

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес