Мандарините са сред плодовете, които попадат на празничната трапеза заедно с други вкусни храни.
Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет
Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар
"Но внимавайте: оранжевите плодове не могат да се комбинират с някои популярни храни. Едновременната консумация на мандарини с определени храни може да доведе до неприятни последици. Вземете това предвид, когато съставяте празничното си меню", казва д-р Елена Соломатина.
Тя допълва, че тези вкусни плодове в никакъв случай не трябва да се комбинират с месо и мляко.
Храни, с които не трябва да се ядат мандарини
"Ако сте консумирали порция месо, тогава определено не трябва да ядете мандарини. Факт е, че цитрусово-месната комбинация е изпълнена с храносмилателни разстройства. Възможно е да възникнат сериозни проблеми, свързани с червата. Причина: компонентите, съдържащи се в мандарините, не се комбинират с животински протеини", казва специалистът.
Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Как влияе свинското месо на пикочната киселина
Мандарини - как влияят на пикочната киселина
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено цвекло: Как влияе на кръвната захар и полезно ли е за диабетици
"Млечният протеин не е „приятелски настроен" към киселините, източниците на които са цитрусовите плодове. Този гастрономически „дует“ сериозно увеличава натоварването на стомашно-чревния тракт. Въпреки несъвместимостта на мандарините с бялата напитка, можете да консумирате тези плодове едновременно с извара и сирене: най-вероятно няма да има опасни последици", казва още специалистът.
Полезни свойства на мандарините
Мандарините имат следните полезни свойства.
Нормализират метаболизма, подобряват храносмилането и доставят храна на симбиотичната чревна микрофлора. Ускоряват изгарянето на мастната тъкан.
Намаляват нивата на кръвната захар (гликемичен индекс под 50. Те почистват кръвта от холестерол и освобождават кръвоносните съдове от склеротични плаки, а също така укрепват и повишават еластичността на стените на кръвоносните съдове (гликозидите, съдържащи се в бялата „мрежа“, обгръщаща резенчетата мандарина, особено допринасят за това).
Те имат положителен ефект върху нервната система на тялото, "утоляват" раздразнителността, подобряват съня и стимулират паметта (това е заслугата на етеричните масла, повечето от които се намират в кората на мандарината)
Значително повишават защитните сили на организма, помагат в борбата с патогенните бактерии и вируси, а също така може да действат като естествен антипиретик (основното е да пиете достатъчно вода)
Имат диуретично действие, което спомага за облекчаване на отока и премахване на отпадъчните продукти от патогенни бактерии при всякакви възпалителни процеси и заболявания (включително остри респираторни инфекции и остри респираторни вирусни инфекции).
Имат противогъбичен ефект (действат като превантивен и спомагателен агент при лечението). Почистват съединителната тъкан, което от своя страна спомага за поддържането на еластичността и подвижността им.
Как мандарините влияят на организма и кой не трябва да ги яде?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!