Пристигането на зимата и падането на температурите, което идва с нея, означава, че е подходящо време да си направите равносметка какво да правите – и какво да не правите – когато се чувствате болни.
Лекари алармират: Вероятно духате носа си по грешен начин и си вредите – ето какво да правите
Настинките, грипът и други респираторни заболявания обикновено са по-често срещани през по-студените месеци, когато вирусите се разпространяват по-лесно, защото хората са повече на закрито и в по-голяма близост до другите. Досега лекарските кабинети и болниците в САЩ са били заети, каза д-р Триш Пърл, професор по вътрешни болести в Югозападния медицински център на UT. Лекарите в болницата в Далас са били „доста активни“, казва тя, и не само със случаи на респираторен синцитиален вирус или RSV.
„Разпространява се все повече грип“, казва тя. „Дори през изминалата седмица видяхме, че числата се увеличават, въпреки че не е ясна траекторията и е известно, че е непредсказуемо, когато се появи.“
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Грип и ваксина
Получаването на противогрипна ваксина всяка година намалява шансовете ви да се разболеете от грип — и е по-малко вероятно да бъдете хоспитализирани или да имате усложнения от него, особено ако имате сърдечно заболяване или сте имали инсулт.
Имате сърдечно заболяване или анамнеза за инсулт? През последните грипни сезони около половината от всички възрастни, хоспитализирани за грип, също са имали сърдечно заболяване, така че е изключително важно всяка година да си поставяте противогрипна ваксина, което намалява риска от сериозно заболяване или хоспитализация, съобщава Американската кардиологична асоциация.
Но пропуснете ваксината със спрей за нос – тя е одобрена за употреба само при здрави небременни жени на възраст от 2 до 49 години.
Още: Какво не е добре да ядем при настинка – може да ни създаде проблеми
Кой е най-засегнат от грипа
Обикновено грипният сезон засяга най-тежко хората на 65 и повече години. Между 70% и 85% от смъртните случаи, свързани със сезонния грип, са при хора на 65 и повече години, а между 50% и 70% от хоспитализациите, свързани със сезонния грип, засягат тази група.
Попитайте вашия медицински специалист за ваксина с висока доза. Ако такава не е налична, стандартната противогрипна ваксина е по-добра от никаква.
Имате ли деца, включително бебета? Препоръчителната възраст за противогрипни ваксини преди беше 2 години, но сега е 6 месеца и нагоре. Говорете с вашия медицински специалист за подробности.
Още: Опасен симптом при настинка: Не го игнорирайте – веднага потърсете лекарска помощ
Неясно време? Септември и октомври са най-доброто време за повечето хора да се ваксинират. Опитайте се да се ваксинирате до края на октомври, но ваксинацията след октомври може да осигури защита по време на разгара на грипния сезон.
Кои са най-добрите чайове за гърлобол?
В крайна сметка: Поставянето на противогрипна ваксина ще ви помогне да защитите здравето си и хората, на които държите. Сега нека разбием някои често срещани митове относно получаването на ваксина срещу грип, с помощта на експертите от Центровете за контрол и превенция на заболяванията в Америка.
Тези домашни средства могат да облекчат настинка и грип по напълно естествен начин
Мога ли да се разболея от грип след ваксинация?
Дори и да получите противогрипна ваксина, пак можете да се разболеете от грип, но няма да бъде толкова тежък. Лекарствата с рецепта, наречени противогрипни антивирусни лекарства, също могат да помогнат за намаляване на ефектите от грипа - ако вземете лекарството навреме.
Още: Лекар: Как да се преборим с високото кръвно при настинка?
Лечението на грип с антивирусни лекарства работи най-добре, когато започне в рамките на един до два дни след появата на симптомите на грип. Лекарствата могат да намалят симптомите, да намалят грипните усложнения и да съкратят времето на заболяването Ви с около ден. Ако започнете да усещате симптоми на грип (като треска/втрисане, кашлица и/или болки в тялото), посетете вашия лекар, заведение за спешна помощ или местна аптека възможно най-скоро, особено ако сте изложени на по-висок риск от усложнения, тъй като на сърдечно-съдови заболявания.
Още: 6 развенчани мита за настинката и грипа при децата
И не забравяйте, че антивирусните лекарства не са заместител на ваксината срещу грип.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.