Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Яжте този летен плод така за сваляне на захарта, здравен съвет за деня, 29 юли

29 юли 2024, 09:44 часа

Полезните свойства на този летен плод се определят от високото им съдържание на фибри и антиоксиданти.

Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето

Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания

Круши за сваляне на кръвната захар - как е правилно да се ядат

Правилноро ядене на круши ефективно предпазва от колоректален рак и диабет. За това говори диетологът Никол Андрюс в New York Post. Способността на тези плодове да се противопоставят на развитието на рак на червата и да нормализират нивото на кръвната захар се определя от техния състав и правилната им консумация, казва експертът. Крушите са с много високо съдържание на фибри и също са богати на антиоксиданти, които намаляват възпалението в тялото.

Лекар: НЕ яжте тези храни на закуска, пагубни са за мозъка

Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно

Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат

Диетологът д-р Андрюс отбелязва, че фибрите, които са в изобилие в крушите, забавят усвояването на захарта в кръвта, но при условие, че тези плодове не са презрели. Презрелите круши са много сладки и това осигурява допълнителен гликемичен товар за клетките.

„Яденето на круши веднъж седмично намалява риска от развитие на диабет с 3 процента“, посочва специалистът.

Фибрите също имат благоприятен ефект върху състоянието на чревната микрофлора и насърчават развитието на популация от полезни бактерии - това е едно от най-важните условия за превенция на колоректален рак. Освен това крушите са богати на витамин С, който е добре известен със своето антиканцерогенно действие. Според Никол Андрюс този витамин може ефективно да намали рисковете от рак на белите дробове и гърдата.

Крушите са полезни при сърдечни заболявания, безсъние, висок холестерол в кръвта - калият, съдържащ се в този плод, влияе върху подобряването на състоянието. Органичните киселини, съдържащи се в плодовете, подобряват храносмилането, метаболизма, стимулират дейността на бъбреците и черния дроб.

Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете

Още: За какво се пие селен?

При анемия е полезен следният десерт: обелете голяма узряла круша и я намачкайте, като добавите лъжица мед.

Съдържащите се в крушите етерични масла повишават защитните сили на организма и действат противовъзпалително.

Вреда от круши

Лекар: НЕ яжте тези храни на закуска, пагубни са за мозъка

Въпреки че изследванията многократно показват огромните ползи за здравето от крушите, важно е да запомните отрицателните последици от прекомерната консумация на тези плодове. Например, възможно е да имате алергия към плодове, която се проявява под формата на кожни обриви, сърбеж, подуване на ларинкса или дори анафилактичен шок. Сорбитолът, съдържащ се в крушите, може да причини симптоми на синдром на раздразнените черва, подуване на корема, газове и диария при чувствителни хора.

Както при всеки продукт, по-добре е да въвеждате крушите в диетата си постепенно, като наблюдавате реакцията на тялото.

Колко круши можете да ядете?

Тези плодове са не само богати на хранителни вещества, но и съдържат значително количество захар, така че е важно да запомните умереността.

Препоръчително е възрастен човек да изяжда от 1 до 2 круши на ден, в зависимост от нуждите и цялостната диета. Това количество ще ви помогне да обогатите диетата си с витамини и минерали.

"Опитайте се да изберете леко недоузрели круши, за да намалите гликемичния индекс на продукта и да контролирате нивата на кръвната захар. Както при всеки друг продукт, яденето на круши трябва да бъде част от здравословна и балансирана диета", казва лекарят.

Лекар: НЕ яжте тези храни на закуска, пагубни са за мозъка

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес