Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Яжте този есенен плод, той сваля холестерола, здравен съвет за деня, 20 септември

20 септември 2024, 10:10 часа

Този популярен есенен плод има много полезни свойства и едно от тях е свалянето на холестерола. Д-р Елена Соломатина коментира какви са ползите от крушите и кой не трябва да ги яде.

Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас

Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари

Какви са ползите от крушите?

Крушите съдържат значително количество диетични фибри, които подобряват храносмилането, помагат за предотвратяване на запек и поддържат здравето на червата. 

Това е най-полезният плод за червата, той сваля кръвното и холестерола

Крушите са нискокалорични, така че могат да бъдат включени в диетата на тези, които се стремят да контролират теглото си. Тези плодове са богати на витамини C, K и B. Витамин C действа като антиоксидант, помагайки за укрепване на имунната система, докато витамин K подпомага здравето на костите и нормализира съсирването на кръвта. Крушите съдържат и калий, който е важен за нормалното функциониране на сърдечно-съдовата система. В състава им влизат антиоксиданти като флавоноиди и каротеноиди, които помагат в борбата със свободните радикали, защитават клетките от увреждане и намаляват риска от развитие на хронични заболявания. 

Още: Здравен съвет за деня, 15 февруари: Лекар: Това са симптомите, които издават, че имате дефицит на витамин В12, не ги пренебрегвайте

Още: Лекар: Пийте го всеки ден, в този сок има 3 пъти повече антиоксиданти от зеления чай, здравен съвет за деня, 15 февруари

"Диетичните фибри в крушите помагат за понижаване на "лошия" холестерол, което има положителен ефект върху здравето на сърцето", казва лекарят. 

Антиоксидантните процианидини, открити в крушите, могат да понижат LDL (лошия) холестерол и да повишат HDL (добрия) холестерол. Кверцетинът, който се намира в кората на плода, той е полезен за здравето на сърцето, намалява възпалението и намалява рисковите фактори за развитие на патологии на сърдечно-съдовата система.

"Редовната консумация на круши и други плодове с бяла месеста част намалява риска от инсулт. Проучване на повече от 20 000 души установи, че всеки 25 грама плод с бяла месеста маса, консумиран ежедневно, намалява риска от инсулт с 9%", допълва специалистът.

Крушите се отличават с високо съдържание на вода (около 84%), което помага да се поддържат нивата на хидратация на тялото, особено в горещо време. Калият и антиоксидантите, открити в крушите, помагат за поддържане на здравето на сърцето, намалявайки риска от инфаркти и инсулти. 

Още: Как нощната смяна влияе на тялото?

Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи

Крушите имат противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване на възпалението в тялото, което е важно за предотвратяване на хронични заболявания.

На кого не се препоръчва да яде круши? 

Крушите са с високо съдържание на фибри, което може да причини подуване или дискомфорт при хора с гастрит, язва или колит. 

Някои хора може да проявят алергична реакция към този плод, което води до обрив, сърбеж или подуване.  Съдържанието на сорбитол (захарен алкохол) в някои круши може да причини дискомфорт и подуване на корема. 

Крушите могат да бъдат трудни за храносмилане от кърмачета, особено когато се консумират сурови. 

Въпреки че крушите имат нисък гликемичен индекс, те не трябва да се консумират в големи количества, за да се избегне повишаване на нивата на кръвната захар.

Лекар: Това е най-добрата храна за дебелото черво, захарта и холестерола

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес