За ползите от тиквата спор няма. Включването на тази зеленчукова култура в диетата, особено през сезона е изключително важно, тъй като ярките плодове съдържат много минерали, антиоксиданти и витамини, включително рядък витамин К, който е отговорен за съсирването на кръвта.
Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет
Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар
Как е правилно да се яде тиква?
Много специалисти по хранене съветват тиквата да се яде сурова, тъй като по този начин тя запазва всички полезни вещества, но в този случай трябва да бъде обилно напоена с растително масло. Това съветва ендокринологът и диетолог д-р Анастасия Тараско.
За кои заболявания е полезна тиквата?
Мазнините, съдържащи се в растителното масло, ще допринесат за по-доброто усвояване на полезните вещества от тиква, особено каротеноидите. По същия начин ще „работят“ и млечните мазнини, затова е препоръчително да добавяте масло към пържена, печена, варена или задушена тиква, подчертава диетологът.
Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Как влияе свинското месо на пикочната киселина
Ползи от тиквата
Тиквата съдържа пет пъти повече провитамин А от морковите и три пъти повече от телешкия черен дроб. Ето защо офталмолозите препоръчват на хората със зрителни увреждания често да готвят ястия от тиква и да пият тиквен сок.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено цвекло: Как влияе на кръвната захар и полезно ли е за диабетици
Полезните свойства на тиквата се определят от наличието в нейния състав на витамини и други полезни вещества, необходими за нормалното функциониране на организма.
Тиквата съдържа витамини (А, Е, С, група В, фолиева киселина), микроелементи (мед, цинк, желязо, кобалт, йод, манган, флуор), макроелементи (калций, калий, магнезий, фосфор, натрий). Тя е богата на органични киселини, прости захари (фруктоза и глюкоза), диетични фибри и пектин.
"Препоръчително е да използвате полезните свойства на тиквата както за профилактика на заболявания, така и в процеса на тяхното лечение. Не забравяйте, че тиквата е най-добрият лечител на хронични заболявания", казва лекарят и допълва, че много лекари препоръчват включването на ястия от тиква в ежедневната диета за хора със следните заболявания:
- хронични и остри заболявания на бъбреците и пикочно-половата система;
- хепатит и цироза на черния дроб;
- хипертония и атеросклероза;
- нарушения на сърдечно-съдовата система.
"Изобщо не е необходимо този зеленчук да се консумира пресен. Редица полезни свойства на тиквата се проявяват само след термична обработка. Така например хората с бъбречни заболявания, включително остър пиелонефрит и бъбречна недостатъчност, трябва да ядат тиквена каша. И ако имате заболявания на сърцето, кръвоносните съдове и черния дроб, по-добре е да ядете печена тиква или същата тиквена каша. Поради съдържанието на желязо в тиквата е полезно да ядете тиква при анемия – яжте варена тиква 4-5 пъти на ден по 100 грама", допълва специалистът.
При заболявания на жлъчния мехур, чернодробни заболявания, включете здравословна тиква в диетата си, трябва да ядете 200-300 грама тиква на ден под формата на каша, варена или печена тиква. В суров вид тиквената каша е показана за профилактика на кариес, подобряване на зрителната острота, понижаване на температурата и дори лечение на кашлица.
Много вкусни тиквени палачинки
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!