Един здравословен продукт трябва да присъства в диетата на всеки човек и най-вече на тези, които имат високо кръвно, висок холестерол и висока кръвна захар. Диетологът Михаил Гинзбург споделя, че тази храна е елдата.
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Полезни свойства на елдата
Лекарят подчертава, че тази зърнена култура е отличен източник на бавни въглехидрати и диетични фибри. За да получите максимални ползи, на първо място трябва да обърнете внимание на вида на зърнената култура. Най-полезна е елдата с едри зърна. Причината е, че колкото по-големи са зърната, толкова по-дълго се усвояват, следователно човек се чувства сит по-дълго.
Учени: Това брашно сваля лошия холестерол
Освен това е много важно да комбинирате правилно елдата с други продукти, защото не всичко се съчетава добре с това зърно. Най-добрият вариант е да ядете елда заедно със зеленчуци и протеинови ястия - риба или месо. Кашата от елда е добре да се прави с мляко, което също е източник на протеини.
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
"Но в никакъв случай не трябва да добавяте захар към елдата. Ако вземем предвид не кулинарна, а медицинска гледна точка, захарта не върви добре с този продукт (както всъщност с всеки друг) и може да увеличи риска от различни заболявания", казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
Според д-р Гинзбург елдата може и трябва да се консумира възможно най-често. Той препоръчва добавянето на тази храна към диетата пет дни в седмицата. Лекарят добавя, че този продукт е особено полезен за хора, страдащи от затлъстяване, диабет, хипертония и атеросклероза.
Елдата не съдържа глутен, което я прави подходяща за хора с целиакия. Въпреки това, ако избягването на глутен е важно за вас, не забравяйте да проверите етикетите, когато купувате продукти от елда. Някои търговски продукти, като юфка, могат да бъдат направени от елда, комбинирана с пшеница и следователно може да съдържат глутен.
Елдата съдържа много полезни антиоксиданти, много повече от конвенционалните зърнени храни като овес или пшеница. Съдържа растителни съединения като рутин, както и d-хироинозитол, които са необходими за нормалното функциониране на човешките органи.
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
"Изследване на учени от Обединеното кралство показва, че елдата е богата на полезни за сърцето хранителни вещества, включително магнезий и фибри. Освен това е добър източник на растителни съединения, наречени рутин и кверцетин, които имат защитни антиоксидантни свойства. Тези елементи са важни за здравословното функциониране на сърдечно-съдовата система", казва лекарят.
Благодарение на хранителните свойства на елдата, хората, които се борят с наднорменото тегло, могат уверено да я включат в диетата си. Зърната на елдата съдържат от 10 до 18% висококачествен протеин (колкото в по-топли райони расте, толкова повече протеин съдържа).
Съдържанието на мазнини в зърната от елда е само 3%, а това са ненаситени мазнини, от които тялото се нуждае. Елдата е богата и на диетични фибри, които не само осигуряват усещане за ситост за дълго време, но и подпомагат чревната функция и ускоряват метаболизма.
Зърната от елда са изключително богати на аминокиселини. Консумацията на 100 грама елда покрива дневната нужда от тези съединения, които са необходими за правилното функциониране на организма и при физическа активност. Благодарение на съдържанието на аминокиселини, редовната консумация на елда помага за намаляване на нивото на „лошия“ холестерол в кръвта, като същевременно повишава концентрацията на добрия холестерол.
Учени: 2 чаши от тази сладка напитка на ден свалят значително холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!