Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За какво се пие селен?

14 януари 2025, 13:32 часа

Селенът е минерал, намиращ се в почвата. Естествено се появява във водата и някои храни. Докато хората се нуждаят само от много малко количество, селенът играе ключова роля в техния метаболизъм.

Ползи от селен

Селенът привлече вниманието заради антиоксидантните си свойства. Антиоксидантите защитават клетките от увреждане, причинено от неща като стареене, избор на начин на живот и условия на околната среда като замърсяване. С течение на времето това увреждане на клетките – наречено оксидативен стрес – е свързано с рак, сърдечни заболявания и влошаване на умствените умения.

Още: Витамин B4: Малко известен, но ключов за здравето ни - всичко, което трябва да знаете за него

Селенът поддържа много от функциите на тялото ви, включително:

Здраве на щитовидната жлеза. Вашата щитовидна жлеза е малка жлеза, която произвежда хормони, за да регулира метаболитните процеси в тялото ви. Ако имате понижена функция на щитовидната жлеза, може да имате умора, наддаване на тегло, депресия и мускулни болки. С течение на времето рисковете за щитовидната жлеза могат да влошат хроничните заболявания.

Селенът помага за поддържане на здрава функция на щитовидната жлеза. Изследванията обаче показват, че твърде много може да навреди на щитовидната жлеза.

Когнитивна подкрепа. Изследванията показват, че антиоксидантните свойства на селена се борят с увреждането на клетките, което може да влоши заболявания на мозъка и нервната система като Паркинсон, Алцхаймер и множествена склероза. Проучванията продължават, за да се определи дали селенът може да помогне за предотвратяване или лечение на загуба на умствени умения. Но учените вярват, че получаването на достатъчно количество в диетата ви може да помогне за поддържането на здрава мозъчна функция.

Още: Кардиолог: Витамин C - как се отразява на сърцето и кръвното

Селенът също е изследван за лечение на десетки други състояния. Те варират от астма до артрит до рак на простатата до безплодие. Резултатите от тези проучвания са неубедителни.

Колко селен трябва да приемате?

Препоръчителната хранителна добавка (RDA) включва общото количество селен, което трябва да получите от храните и от всички добавки, които приемате. Повечето хора могат да си набавят RDA на селен от храната.

Безопасната горна граница за селен е 400 микрограма на ден при възрастни. Всичко над това се счита за предозиране.

Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола

Група

Препоръчителна диетична добавка

Деца 1-3 20 микрограма/ден

Деца 4-8г 30 микрограма/ден

Още: Полезно ли е да се яде кората на кивито?

Деца 9-13г 40 микрограма/ден

Възрастни и деца на 14 и повече години 55 микрограма/ден

По време на бременност 60 микрограма/ден

Докато кърмите 70 микрограма/ден

Още: Кардиолог: Банани - вдигат или свалят холестерола

Храни, съдържащи селен

Количеството селен в храната до голяма степен зависи от почвените условия, където е отгледана тази храна.

1. Бразилски орехи

Бразилските орехи са най-мощният наличен източник на селен. Но е важно да умерените порции. Само една ядка съдържа 95 микрограма, почти два пъти повече от дневната ви нужда. Лекарите съветват да не приемате повече от 400 микрограма селен на ден, за да избегнете потенциални рискове за здравето.

Още: Лекар: Яжте този сезонен плод всеки ден, сваля високия холестерол

2. Морски дарове

Повечето морски дарове съдържат високи нива на селен. В порция от 3 унции риба тон и бяла риба като камбала имат около 92 микрограма от минерала, докато сардините в консерва съдържат 45 микрограма за същата порция.

3. Постно месо

Месото е отличен източник на много основни хранителни вещества, включително селен. Сотираните пилешки гърди могат да съдържат до 35 микрограма селен, с допълнителни 5 микрограма, ако ядете кожата. Постните сортове говеждо месо също могат да бъдат чудесен избор. Сервирайте порция пържола от 4 унции, за да получите 26 микрограма селен.

Още: Лекар: Киви - вдига или сваля пикочната киселина

4. Макаронени изделия

Пастата е лесен начин да включите селен в повечето диети. Една чаша варени тестени изделия има 36 микрограма, докато пълнозърнестите сортове имат до 50 микрограма.

5. Ориз

Тъй като повечето оризове са без глутен, той може да бъде добър вариант за хора с алергии към пшеница или целиакия . Една чаша варен бял ориз съдържа 9 микрограма селен. Но можете да получите около 15 микрограма от чаша сортове кафяв ориз.

Още: Витамините се пият само по това време на деня, за да действат

6. Яйца

Едно голямо яйце може да задоволи около 28% от дневната ви нужда от селен. Повечето се съдържат в яйчния жълтък. Ако следите приема на холестерол, яйченият белтък също има около 9 микрограма селен.

7. Овесени ядки

Независимо дали имате купа за закуска, използвате я за сгъстяване на смутита или я замените с брашно в печива, овесената каша е отличен източник на селен. Чаша инстантни овесени ядки съдържа 10 микрограма селен, докато суровите овесени ядки имат до 23 микрограма.

8. Печен боб

Печен боб – включително вегетариански продукти – съдържа около 12 микрограма селен на чаша. Бобът също е чудесен източник на фибри, но консервираният боб съдържа големи количества натрий. Умерете порциите си, за да избегнете рискове за здравето, които могат да дойдат с диета с високо съдържание на натрий.

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес