Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) заведе дело срещу Илон Мъск. Регулаторът твърди, че покупката на акции на Twitter през 2022 г. е извършена с нарушения, предаде АФП. „Подсъдимият Илон Мъск не е подал своевременно в SEC отчет за действителните собственици, в който да оповести придобиването на повече от 5% от обикновените акции на Twitter в обръщение през март 2022 г., в нарушение на федералните закони за ценните книжа“, заяви комисията в съдебното досие.
ОЩЕ: Илон Мъск обмисля да направи Twitter платен. Ето колко ще струва
Според SEC пропускът е позволил на Мъск да продължи да купува акции на „изкуствено ниски цени, което му е позволило да плати с поне 150 млн. долара по-малко за акции, които е закупил след като е трябвало да представи доклад за действителен собственик“.
Алекс Спиро, адвокат на Мъск, нарече подаването на жалбата „измама“, която е кулминация на „многогодишна кампания на тормоз“ срещу милиардера. „Днешното действие е признание от страна на Комисията по ценни книжа и борси, че не могат да заведат действително дело“, добави Спиро.
ОЩЕ: Разследват Илон Мъск и SpaceX, нарушавали протоколите за опазване на държавни тайни?
Ролята на Мъск в социалната мрежа беше белязана от множество противоречия и доведе до различни съдебни искове от страна на инвеститори, бивши служители и компании, които са имали договори с Twitter, сега наречена „X“. Акционерите заведоха дело срещу Мъск, обвинявайки го, че е разкрил 5% си дял в Twitter твърде късно, след крайния срок, определен от Комисията по ценните книжа и борсите.
Покупката на Twitter
Придобиването на Twitter от Илон Мъск започна на 14 април 2022 г. и приключи на 27 октомври 2022 г. Най-богатият човек в света купи Twitter за 44 млрд. долара.
ОЩЕ: Илон Мъск под прицел: Геймъри го обвиниха в измама (ВИДЕО)
При придобиването на Twitter, Мъск незабавно уволни няколко висши ръководители, включително предишния главен изпълнителен директор Параг Агравал . Оттогава Мъск предложи няколко реформи в Twitter и освободи половината от служителите на компанията. След това стотици служители напуснаха компанията.
Иска да купи и TikTok
Тези дни се заговори, че Китай е склонен да разреши продажбата на американското подразделение на TikTok на най-богатия човек на планетата.
ОЩЕ: Илон Мъск преговаря за купуване на дейностите на TikTok в САЩ
TikTok, популярната платформа за кратки видеа, има проблеми на американския пазар. Ето защо Китай обмисля варианта да разреши поглъщането от Илон Мъск на американското подразделение на TikTok, ако компанията не успее да се справи със спорната забрана за работа в САЩ.