Чесънът е един от най-полезните зеленчуци. Но често консумацията му дразни деликатната стомашна лигавица. Руският лекар Владимир Иванов споделя, че свареният чесън не отстъпва по ценните си свойства на пресния. Той препоръчва да включите в диетата си варен чесън, който определя като подходящ за хора със стомашно-чревни проблеми.
Ползи от варения чесън
Лекарят споделя, че поради топлинна обработка се разрушават съединенията на чесъна, които дразнят стомашната лигавица. Според д-р Иванов такъв продукт може да се консумира от хора с повишена киселинност или заболявания на стомашно-чревния тракт.
3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
„Топлинната обработка не унищожава съдържащите се в чесъна витамини и минерали. Вареният чесън също така запазва значителна част от антиоксидантите, които предпазват клетките от увреждане и забавят процеса на стареене“, споделя лекарят.
В допълнение, лекарят смята, че редовната консумация на варен чесън помага за понижаване на нивата на холестерола и помага за нормализиране на кръвното налягане. Д-р Иванов предупреждава, че ако имате съществуващи чернодробни или бъбречни заболявания, трябва да се консултирате с лекар, преди да консумирате варен чесън.
Печен или суров чесън сваля холестерола
Преди това диетологът Светлана Фус обясни, че съдържащите се в чесъна етерични масла и алицин дразнят лигавиците на стомашно-чревния тракт, жлъчните и пикочните пътища. Когато се използва, съществува риск от обостряне на хроничните патологии на тези органи.
Ползи от чесъна
Още Хипократ е предписвал чесън за лечение на всички болести. Известно е, че повече от две хиляди активни вещества, присъстващи в чесъна, помагат на тялото да стане по-здраво. Култивира се и се използва от дълго време като антиинфекциозно средство срещу вируси, бактерии и гъбички. Нарича се руски пеницилин.
Чай от чесън и неговите невероятни ползи
Етерични масла, кверцетин, фруктозан, различни витамини, особено С и В6, полезни минерали като калций, манган, калий и фосфор. Ето малък списък на активните вещества на чесъна, благодарение на които той има противовъзпалителни, антисептични и антибактериални свойства и е основна съставка в профилактиката на много заболявания:
- ефективен е при респираторни инфекции, както и при болки в гърлото и задух;
- активира имунната система и действа като отличен детоксикатор;
- предпазва телесните клетки от увреждане и стареене поради антиоксиданти, това може да намали риска от болест на Алцхаймер и деменция;
- намалява риска от сърдечно-съдови заболявания като инфаркти и инсулти – най-големите убийци в света;
- намалява общия холестерол и липопротеините с ниска плътност ("лош холестерол");
- помага в борбата с паразитите в червата;
- помага за заздравяването на рани, облекчава възпалението.
Как влияе чесънът на кръвното налягане?
Чесънът помага при промени в настроението и подобрява благосъстоянието. Редовната му консумация регулира нивата на кръвната захар чрез повишаване нивата на инсулин. Чесънът също е отлично антибактериално и антивирусно средство.
Мета-анализ на девет проучвания, включващи 768 пациенти с диабет тип 2, установи, че добавянето на алицин води до значително намаляване на нивата на кръвната захар на гладно. Изследваните приемали алицин дневно в доза от 0,05-1,5 ГР. При това колкото по-дълго време го приемали, толкова по-изразен бил ефектът. Това не означава, че диабетът може да се лекува с чесън, но добавянето му към вашата диета може да си струва, пояснява д-р Фус.
Това растение също е отлично средство за поддържане на здрава имунна система и ефективен растеж на нови клетки. Това е източник на витамин В6, чиито основни функции са предотвратяване на сърдечни и съдови заболявания, развитие на диабет, подобряване на състоянието на кожата и косата.
Трик как да сготвите чесъна, така че да e максимално полезен
Чесънът обаче има недостатъци. Той е агресивен и предизвиква активно отделяне на стомашен сок, а без храна уврежда лигавицата. Има хора, които са алергични към него. А лошият дъх ограничава живота му. Ако спазвате всички правила, добавянето на чесън към вашата диета е много лесно. Съчетава се добре с повечето солени ястия, особено със супи и сосове. Силният аромат на чесъна също може да добави вкус към различни рецепти.
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.