За да поддържате здравето на черния дроб, трябва да ядете храни с високо съдържание на протеини с минимално съдържание на въглехидрати, както и храни с високо съдържание на фибри и антиоксиданти, каза диетологът Мелиса Прест. Но това не е достатъчно, отбелязва специалистът.
Най-вредните храни за черния дроб
Дори ако активно включвате горните храни в диетата си, функцията на черния дроб все още може да бъде нарушена поради други навици, които не са свързани с диетата. Двата основни „врагове” на черния дроб са алкохолът и тютюнопушенето, припомня специалистът.
Освен това черният дроб „не обича“ преработени храни и прости въглехидрати. Такава храна води до натрупване на захар и мазнини в този важен орган.
Навиците, които съсипват черния дроб по-бързо от алкохола
Също така, за да поддържате здравето на черния дроб, е по-добре да избягвате прекомерните количества сол, трябва внимателно да следите това, ако е възможно, да премахнете солницата от масата, за да не се изкушавате да добавите повече сол към храната си, споделя д-р Мелиса Прест.
От своя страна руският кардиолог д-р Олга Бокерия съветваше по-често да ядете зеле, репички, ряпа, репички, хрян, чесън и всички видове зеленолистни зеленчуци. Тези продукти, отбеляза лекарят, са много полезни за здравето на черния дроб.
Хроничните чернодробни патологии могат да причинят значителна вреда на всички системи на тялото. Страдат храносмилането, сърдечно-съдовата, нервната и репродуктивната система, появяват се проблеми с наднорменото тегло и зрението, развива се захарен диабет и хипотиреоидизъм.
За да се поддържа здравето на органа и да се предотвратят неговите заболявания, се препоръчва да се консумират храни, които могат да предпазят чернодробните клетки от увреждане и да стимулират възстановяването на тъканите му.
Основни принципи на хранене при чернодробни патологии
При наличие на чернодробни патологии, особено при цироза или хепатит, правилното хранене играе ключова роля в поддържането на здравето на органа. Целта на създаването на терапевтична диета е да се намали натоварването на черния дроб, както и да се насърчи неговата регенерация.
Основните принципи на такава диета са следните:
- Ограничаване на приема на мазнини - при пациенти с чернодробни патологии отделянето на мазнини става по-бавно, така че такива храни в диетата трябва да бъдат сведени до минимум. Избягвайте пържени храни, маргарин и масло. Изберете постно месо, риба без кожа и нискомаслени млечни продукти.
- Контролиране на приема на протеини - протеините са строителен материал за тъканните клетки, но при наличие на патологии тяхната обработка може да „претовари“ органа, така че тяхната консумация трябва да бъде ограничена.
- Въвеждане на храни, богати на витамини А, С или В - те включват сладки пиперки, моркови, броколи, мляко, цитрусови плодове, домати и билки. Ядките, бобовите растения и зелените зеленчуци са особено богати на витамин В. Всички тези продукти спомагат за повишаване на регенеративните свойства на чернодробните клетки.
- Контрол на въглехидратите - те повишават нивата на кръвната захар. Характеристика на чернодробните патологии е нарушение на обработката и съхранението на гликоген, което води до хипогликемия или преддиабет, така че ограничаването на консумацията на бързи въглехидрати е жизненоважна необходимост.
- Включване на антиоксиданти - те помагат за защита на клетките от свободни радикали и оксидативен стрес. Те се намират в най-големи количества в горски плодове, плодове, ядки и зелен чай.
- Установяване на процеса на хранене - диетата трябва да бъде редовна, разнообразна, с минимално количество подправки и билки. Храната трябва да се приема топла (не гореща или студена) 5-6 пъти на ден. Оптималният метод за готвене е печене, готвене на пара и варене.
Пречистване на черен дроб - тази напитка е най-добрият лек
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!