Руският диетолог д-р Татяна Мещерякова е на мнение, че никой не трябва да яде прясно изпечен хляб, но при някои заболявания това е особено опасно.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Диетологът споделя, че прясно изпеченият хляб, който не е напълно охладен, е труден за смилане продукт. Неговата мека маса, в която процесите на разграждане на нишестето продължават, при попадането си в храносмилателния тракт, става лепкава и плътна, неспособна да се абсорбира от стомашния сок. В резултат на това настъпват процеси на ферментация, повишава се киселинността на стомаха и човек започва да чувства дискомфорт и тежест.
Кой трябва да яде сух хляб?
Д-р Татяна Мещерякова отбелязва, че е по-добре хората със стомашно-чревни заболявания да ядат само сух или препечен хляб.
Хлябът НЯМА да вдигне кръвната захар, ако го ядете така
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
„На хората със заболявания на стомаха, хранопровода и панкреаса е забранено да ядат прясно изпечен хляб - препоръчително е да консумират хляб, който вече е напълно охладен или препечен в тостер“, споделя експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Диетологът обръща внимание и на факта, че комбинирането на хлебни изделия с месо и други храни, богати на животински протеини (риба, птици, мляко), е нежелателно. На първо място, това се отнася за бял хляб, печени изделия от първокласно пшенично брашно.
„Хлябът и храните с високо съдържание на протеини имат различна скорост на разграждане в стомаха. В повечето случаи комбинацията от тези продукти може да доведе до усещане за тежест, дискомфорт и ферментация“, предупреждава специалистът.
Диетологът смята отказването от хляба за отслабване за прекалена мярка. Според д-р Мещеркова висококачественият хляб е източник на много важни за организма витамини (по-специално витамини В, Е и С) и минерали, включително такива известни имуностимулатори като селен, цинк и желязо. Експертът съветва хората, които отслабват, да консумират хляб в количества до 150 грама (на ден), за предпочитане не вечер, като предпочитат продукти от пълнозърнесто или ръжено брашно.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Диетолог разкри защо и по колко хляб е полезно да се яде
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.