Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат смокини

19 септември 2023, 13:27 часа

Смокините са богати на витамини и минерали, но не са подходящи за ежедневна консумация. Това предупреждава диетологът Римма Мойсенко. Тя обясни колко често и в какви количества могат да се консумират тези плодове. Експертът разяснява подробно и при кои заболявания не трябва да се консумират. Те включват ниско кръвно, диабет, метаболитни смущения, стомашни проблеми и алергии.

Още: Тази млечна напитка сваля ударно холестерола

Още: Йод за щитовидната жлеза: При какви заболявания може да помогне?

„Първият и много важен елемент в състава им е йодът - той се съдържа в достатъчни количества, за да поддържа щитовидната жлеза. На второ място са антиоксидантите, те се намират главно в семената на смокинята. Дихидрокверцетинът и астаксантинът ни помагат да се предпазим от настинки и да подсилим имунната система. Тези плодове съдържат прилично количество фосфор, много калий, селен, съдържат магнезий и цинк. Отличават се с високо съдържание на витамин С, витамини А и Е. Смокинята е здравословен плод, който ще ви позволи да си набавите минерали и витамини“, каза специалистът.

Въпреки полезните свойства, тя не се препоръчва за ежедневна консумация, според експерта.

Заболявания, при които не трябва да се ядат смокини 

„Ако ядем този плод три дни подред, имунната система може да разчете информация за протеините и мазнините, които съдържат, и да реагира на тях като на заплаха. В случая ще ги атакува. Имунната система ще започне да произвежда антитела и този плод ще стане враг на организма, което означава, че полезните вещества в него няма да се усвояват и в крайна сметка ще претоварят стомашно-чревния тракт“, обяснява д-р Мойсенко.

Още: Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза

Още: Лекар: След ядене на мандарини задължително направете това

Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете смокини

Освен това зрелите плодове съдържат излишни количества фруктоза, така че не всеки може да ги яде, добави тя.

„По-специално, те са противопоказани за тези, които имат метаболитен синдром, затлъстяване и диабет. Тъй като плодовете съдържат много малки семки, не се препоръчват за хора с обостряне на хронични заболявания на стомаха и червата“, заключи тя.

Още: Лекар: Тази евтина риба е най-полезна за организма през зимата

Още: Здравен съвет за деня, 18 декември: Лекар: Яжте това вместо хляб, сваля холестерола и чисти токсините от тялото

Хората, склонни към хранителни алергии, трябва да внимават с консумацията на плода. При първите симптоми на алергия трябва да вземете антихистамин. Ако състоянието се влоши, незабавно се консултирайте с лекар, съветва още експертът.

За пациенти с хипертония този плод е полезен, но ако имате хипотония, не се препоръчва да прекалявате с него.

Освен това консумацията му сгъстява кръвта поради съдържанието на витамин К. Хората, които приемат разредители на кръвта, трябва да ограничат приема на плода.

Ако имате заболявания на стомашно-чревния тракт, първо трябва да се консултирате с Вашия лекар. Яденето на коментирания плод може да причини диария.

Но все пак не трябва да се забравят и полезните свойства на плода. Флавоноидите, на които той е богат, му придават антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Едно от ключовите съединения в смокинята е кверцетинът. Той намалява оксидативния стрес и възпалението в мозъка. Освен това консумацията на плода помага за по-бързо възстановяване след вируси и инфекции.

Още: Смесете смокини с това масло и сърцето ще тиктака като часовник

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес